Przejdź do treści

Konferencja „Near Space” w Toruniu odbędzie się po raz trzeci

Konferencja Near Space 2018

22 września 2018 roku w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu odbędzie się już trzecia edycja międzynarodowej konferencji Near Space. Do grodu Kopernika przyjadą miłośnicy badań stratosfery, którzy zajmują się nią zarówno zawodowo, jak i amatorsko.

To już trzecia edycja konferencji Near Space, ale druga o zasięgu międzynarodowym. Sama konferencja to forum wymiany wiedzy i doświadczeń skierowane nie tylko do uczniów, studentów czy nauczycieli, ale także sympatyków tematyki związanej z eksploracją stratosfery. W wydarzeniu w Młynie Wiedzy w Toruniu udział biorą zarówno profesjonaliści, którzy na co dzień zajmują się stratosferą, jak i amatorzy.

Program tegorocznej konferencji jest bogaty. Można go obejrzeć pod tym linkiem. Przewidziano wystąpienia aż 21 mówców. Można wśród nich wyróżnić trzy osoby: Billa Browna, Dariusza Brzozowskiego oraz Andrzeja Kotarskiego.

Bill Brown to najbardziej doświadczony autor projektów związanych z misjami balonów stratosferycznych. Jego fascynacja baloniarstwem narodziła się po obejrzeniu dokumentu o rekordowym skoku spadochronowym, jaki wykonał Joseph Kittinger w 1960 roku. Brown po raz pierwszy poleciał 15 sierpnia 1987 roku z Findlay w stanie Ohio. Od tamtej pory zrealizował przeszło 500 lotów balonów, który dotarły do granic stratosfery. Przez ostatnie 31 lat Bill Brown wspierał i pomagał uczniom szkół oraz grupom studentów realizować własne misje stratosferyczne. Jak mawia, to doskonała droga do pogłębiania wiedzy o przestrzeni kosmicznej oraz nauce.

Dariusz Brzozowski jest pilotem balonowym z największym w Polsce nalotem – około 3000 godzin w powietrzu. Jest posiadaczem niepobitego do dziś rekordu Polski wysokości osiągniętej przez balon na ogrzane powietrze (11 125 m), który osiągnął w ramach projektu “Polska Stratosfera”. Rekord ten pobił wspólnie z drugim pilotem Włodzimierzem Klóską. Lata komercyjnie w Polsce i Australii na największych balonach o pojemności 12000 metrów sześciennych, zabierających na pokład nawet do 24 pasażerów.

Andrzej Kotarski to współzałożyciel, wiceprezes i członek Głównej Komisji Rewizyjnej Mars Society Polska w latach 19992012; ponadto członek, sekretarz generalny i wiceprezes Polskiego Towarzystwa Astronautycznego od roku 1999. W latach 20012005 był przedstawicielem Polski i Koordynatorem Regionalnym UN Space Generation Forum in Support of Space Applications Programme. Uczestnik prac zespołu 14 UNISPACE III w dziedzinie zastosowań technik kosmicznych z ramienia tej organizacji. W latach 20052012 był Asystentem Sekretarza Naukowego Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych. Uczestnik prac w projekcie pierwszego polskiego satelity Ziemi, jako kierownik zespołu zadaniowego ds. wystrzelenia i analizy misji. Współorganizator seansów łączności ARISS z Międzynarodową Stacją Kosmiczną w latach 2004 i 2009, a do tego uczestnik prac nad Międzynarodowym Słownikiem Astronautycznym Międzynarodowej Akademii Astronautycznej w latach 20072011. Związany z sektorem kosmicznym (specjalista ds. Programów Kosmicznych w Creotech Instruments S.A.) oraz lotniczym (PZL „Warszawa-Okęcie” S.A).

Jeden z wykładów tegorocznej edycji konferencji będzie poświęcony „Gwieździe Polski” czyli największemu na świecie balonowi stratosferycznemu wielokrotnego użytku, który został skonstruowanym przez polskich uczonych w okresie II Rzeczpospolitej. W tym roku przypada osiemdziesiąta rocznica próby startu tego balonu.

Podczas konferencji odbędą się także warsztaty z udziałem przedstawicieli członków konsorcjum z państw Grupy Wyszehradzkiej zwanej w skrócie V4 (Czechy, Polska, Słowacja i Węgry).

Piknik popularnonaukowy

Organizatorzy przygotowali także atrakcje dla mieszkańców Torunia w postaci pikniku popularnonaukowego, który odbędzie się przed budynkiem Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w godz. 10:0012:00 i 13:0015:00. Jego uczestnicy będą mogli  m.in. zmierzyć ciśnienie w balonach napełnionych powietrzem i helem, sprawdzić jaki ciężar można podnieść przy pomocy balonu napełnionego helem, wziąć udział w zabawie z balonami lżejszymi od powietrza, zagrać w grę planszową, zostać pilotem rakiety, samolotu lub balonu, a także poeksperymentować z niskimi temperaturami. Dodatkową atrakcją jest udział w strzelaniu rakietami wodnymi. Udział w tym wydarzeniu jest bezpłatny.

Start misji stratosferycznych

Start misji stratosferycznych zaplanowano na godz. 12:00. To gratka dla wszystkich, którzy do tej pory nie mieli styczności ze startami balonów. Widzowie będą mogli zobaczyć w jaki sposób przygotowuje się i realizuje tego typu starty. Przewidziano starty trzech balonów stratosferycznych. Kapsuły podczepione pod balony wyniosą szereg eksperymentów przygotowanych przez uczniów i grupy indywidualne z Polski, Czech, Słowacji oraz Węgier w ramach projektu #miniSAT2018. Na pokładzie znajdzie się też sprzęt przygotowany przez gościa konferencji – Billa Browna.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Językiem konferencji jest angielski. Więcej informacji oraz program wydarzenia jest dostępne na stronie internetowej: nearspace.pl.

Organizatorem konferencji jest Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. W skład komitetu organizacyjnego konferencji wchodzą przedstawiciele Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy:  Marcin Centkowski i Paulina Ładyńska oraz Fundacji Copernicus Project: Maciej Jakimiec i Marzena Jakimiec.

Konferencja została dofinansowana przez Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki w ramach projektu „Citizen science close to space”. Partnerami w projekcie z państw V4 są: Magyar Asztronautikai Társaság (Węgry), Slovenská organizácia pre vesmírne aktivity (Słowacja) i Česká kosmická kancelář (Czechy).

Patronat nad wydarzeniem objęli: Polska Agencja Kosmiczna (POLSA), Centrum Badań Kosmicznych PAN (CBK PAN) i serwis Kosmonauta.net. Centrum Badań Kosmicznych PAN będzie reprezentował dr inż. Tomasz Barciński.

Polski program Near Space został zapoczątkowany w 2005 roku. Od tamtej pory rozwija się bardzo dynamicznie. Każdego roku w jego ramach organizowanych jest kilka startów balonów stratosferycznych czy rakiet, które osiągają coraz wyższy pułap oraz gromadzą coraz więcej danych o otaczającym nam środowisku. Dołączenie Polski do Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) w roku 2012 otworzyło polskim studentom dostęp do wielu programów tej agencji, w tym zajmującego się badanie stratosfery REXUS/BEXUS.

 

Autor: Paweł Z. Grochowalski

Źródło: Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, Fundacja Copernicus Project

Reklama