Przejdź do treści

Koniunkcja Księżyca z Saturnem

W nocy z 1 na 2 marca nadarzy się znów kolejna już okazja dla adeptów nocnego nieba, by ci, którzy jeszcze nie widzieli w tym roku koniunkcji, mogli choć przez chwilę mieć szansę jej podziwiania.

Przeurocze spotkanie dwóch ciał niebieskich, tym razem Księżyca oraz jasnej planety z pierścieniami, czyli Saturna, będzie niemałym wydarzeniem. Nie tak dawno temu, w ostatni poniedziałek, była szansa podziwiania koniunkcji Księżyca z Marsem, teraz przyszła pora na spotkanie Srebrnego Globu z tzw. władcą pierścieni naszego Układu Słonecznego, czyli z dobrze nam znanym Saturnem. Niestety tym razem mamy niezbyt dobrą wiadomość dla osób, które nie lubią wcześnie wstawać, ponieważ całą koniunkcję będzie widać dopiero w drugiej części nocy, a najlepiej w godzinach porannych.

W środę nad ranem nasz Srebrny Glob wraz z Saturnem będą znajdowały się około 10 stopni nad wschodnio-południowym horyzontem. Do największego zbliżenia Księżyca oraz Saturna dojdzie około godziny 08:15 UTC i wyniesie około 3 stopni i 33 minut. Niestety o tej porze w Polsce koniunkcja nie będzie już widoczna, ponieważ będzie już dość widno.

Mamy tym razem również i dobrą wiadomość dla tych, którym w środę pogoda lub inna sytuacja uniemożliwi podziwianie koniunkcji. W kolejnych dniach pierwszego wiosennego miesiąca również nadarzy się kilka znakomitych okazji, by móc podziwiać jasnego Saturna oraz naszego naturalnego Satelitę. Najlepszą do tego okazją będzie ułożenie prawie w jednej linii prostej Księżyca, Saturna oraz Marsa. Będzie miało to miejsce 3 marca około godziny 05:00 UTC w Polsce. Trzy ciała niebieskie ułożą się w niemal jednej linii, dokładnie nad południowym horyzontem. To będzie również kolejna znakomita okazja dla astrofotografów oraz dla początkujących obserwatorów, by móc w ciekawy sposób zgłębiać tajemnice naszego wielkiego Wszechświata. Życzymy wszystkim obserwatorom pogodnego nieba oraz obfitych wrażeń!

Autor: Adam Tużnik

Na ilustracji:
Koniunkcja Księżyca z Saturnem. Źródło: stellarium.org

Reklama