Przejdź do treści

Koniunkcja Księżyca z Saturnem

Po ostatniej sobotniej koniunkcji Jowisza ze Srebrnym Globem przyszedł czas na kolejną, tym razem Saturna z Księżycem. Nastąpi ona w noc z soboty na niedzielę (18/19.06). Zachęcamy wszystkich miłośników astronomii spoglądających w nocne rozgwieżdżone niebo do podziwiania nadchodzącej koniunkcji.

W sobotę (18.06) Księżyc będzie jasno świecił w fazie około 97%, natomiast jego towarzysz Saturn, będzie dość jasny - około 0,87 mag. Polowanie na obydwa ciała niebieskie zalecamy rozpocząć w okolicach godziny 22:00, ponieważ wcześniejsze poszukiwania Saturna mogą zostać utrudnione ze względu na jasne niebo i dodatkowy jasny blask samego Księżyca. Srebrny Glob w sobotni wieczór dzielić będzie około jedna doba od pełni, czyli fazy 100% maksymalnej jasności. Obydwa ciała niebieskie dominować będą wtedy nad południowo wschodnim horyzontem na wysokości horyzontalnej około 15 stopni.

W okolicach północy przesuną się już nad sam południowy horyzont i będą się wtedy znajdować w separacji nieco ponad 3 stopnie kątowe od siebie, czyli w stosunkowo niewielkiej. Obserwacje Księżyca oraz Saturna prowadzić będzie można mniej więcej do godziny 02:30.

Do momentu ich największego zbliżenia (3o13'), dojdzie około godziny 03:06 czasu lokalnego w Polsce. Jednak wtedy będą już praktycznie zachodzić za horyzont, a na dodatek niebo zacznie się już rozjaśniać. Z uwagi na to, że czerwiec to miesiąc, w którym Słońce chowa się pod horyzontem dość płytko (21 czerwca będzie noc przesilenia letniego - najkrótsza w roku), to czas na podziwianie rozgwieżdżonego nieba jest teraz znacząco krótszy, niż ma to miejsce w innych miesiącach, w przeciągu całego kalendarzowego roku.

Poza samym spojrzeniem na koniunkcję, zachęcamy, aby spróbować użyć już choćby niewielkiego teleskopu, aby dokładniej przyjrzeć się planecie z pierścieniami. Można też pokusić się o zlokalizowane Tytana, który jest jednym z księżyców Saturna.

Wszystkim miłośnikom nocnych astronomicznych wrażeń życzymy pogodnej nocy i udanych obserwacji.

Więcej informacji:

Autor: Adam Tużnik

Na ilustracji:
Koniunkcja Saturna z Księżycem. Źródło: stellarium.org

Reklama