Przejdź do treści

Koniunkcja Srebrnego Globu z Jowiszem

W najbliższą sobotę (11.06) czeka nas pierwsza w czerwcu koniunkcja Księżyca z Jowiszem. Wszystkich miłośników patrzenia w rozgwieżdżone niebo zachęcamy do obserwacji.

W sobotę 11.06.2016 r. w okolicach godziny 19:00 nasz Srebrny Glob będzie znajdował się nad południowym horyzontem, zbliżając się do pierwszej kwadry (świecąc w fazie 44%), natomiast Jowisz (-1,74 mag) położony będzie nieco wyżej nad Księżycem. Sam moment koniunkcji nastąpi około godziny 20:29, bowiem wówczas obydwa ciała niebieskie będzie dzielić na niebie najmniejsza odległość, która wyniesie około jeden stopień i dwadzieścia sześć minut łuku. Jest to stosunkowo dość niewiele, co zapewne podniesie atrakcyjność całego zjawiska, ponieważ czym bliżej znajdują się ciała w koniunkcji, tym zjawisko jest bardziej spektakularne.

Warto również wiedzieć, że chociaż bez problemu można podziwiać sobotnią koniunkcję gołym okiem, to najlepszym instrumentem optycznym jej obserwacji będzie lornetka o dość dużym polu widzenia. Lornetka o polu widzenia 6-10 stopni pozwoli uchwycić obydwa ciała niebieskie w jednym polu widzenia podczas obserwacji.

Obserwacje samej koniunkcji w nocy z soboty na niedzielę będzie można prowadzić aż do mniej więcej godziny 23:00 (ewentualnie do północy), gdyż później Księżyc i Jowisz są coraz niżej nad horyzontem, aż z nikną za linią horyzontu. O godzinie 23:00 wysokość ciał nad horyzontem będzie wynosić 16 stopni. Przy okazji można spojrzeć w rozgwieżdżone niebo i poszukać innych ciekawych obiektów do obserwacji.

Wszystkim pasjonatom nocnych obserwacji życzymy pogodnego oraz rozgwieżdżonego nieba!

Autor: Adam Tużnik

Więcej informacji:

Na ilustracji:
Koniunkcja Księżyca z Jowiszem. Źródło: stellarium.org