Przejdź do treści

Konkurs literacki Polskiej Fundacji Fantastyki Naukowej

Logo Polskiej Fundacji Fantastyki Naukowej / Credits – PFFN

Polska Fundacja Fantastyki Naukowej (PFFN) ogłosiła 20 maja br. na swoim profilu na Facebooku, że trwają przygotowania do ogłoszenia pierwszej edycji ogólnopolskiego konkursu literackiego dla debiutujących autorów tworzących w konwencji fantastyki naukowej. Konkurs wystartuje 30 czerwca br. Ogłoszenie wyników konkursu nastąpi w styczniu 2021 roku.

Polska Fundacja Fantastyki Naukowej (PFFN) wymyśliła coroczny konkurs literacki, który będzie skierowany do debiutujących autorów tworzących w konwencji fantastyki naukowej.

Jednym z celów statutowych PFFN jest dążenie do „przywrócenia blasku polskiej fantastyce naukowej” oraz „poszukiwanie nieodkrytych talentów, które odpowiednio wspierane rozwiną skrzydła”. Ponieważ „początki kariery literackiej bywają trudne i nieraz ciężko przebić się ze swoimi umiejętnościami pisarskimi do świadomości czytelników oraz wydawców” I „nawet Stanisław Lem potrzebował pewnej dozy szczęścia i właściwych kontaktów, by mógł zostać zauważony”, dlatego też Fundacja postanowiła ułatwić start debiutantom, a przy okazji liczy na odkrycie „perełek” zarówno w postaci utworów, jak i autorów.

W konkursie mogą wziąć udział utwory oryginalne, nigdzie dotąd nie publikowane, które musza być w znaczącym stopniu oparte na fundamencie obowiązujących praw, teorii lub prognoz naukowych, bądź na ich logicznym rozwinięciu, zgodnym ze współczesną wiedzą naukową.

Autorzy prac muszą mieć ukończone 16 lat i nie wydali jeszcze żadnej książki lub wydali co najwyżej jedną książkę drogą self-publishingu.

Prace konkursowe powinny liczyć od 15 000 do 50 000 znaków (wraz ze spacjami). Należy je wysyłać drogą elektroniczną na adres mailowy: konkurs@pffn.org.pl w terminie od 30 czerwca do 31 sierpnia 2020 roku. Pełen regulamin konkursu będzie można wkrótce znaleźć na stronie pffn.org.pl.

Zebrane podczas naboru teksty oceni prestiżowe grono jurorów w składzie:

- dr Michał Cholewa (informatyk, laureat nagrody im. Janusza Zajdla)

- dr Sebastian Szymański (filozof i etyk, pracownik Laboratorium Techno-Humanistyki UW)

- dr Weronika Śliwa (astronom, kierownik planetarium Centrum Nauki Kopernik)

- Michał Cetnarowski (krytyk literacki, redaktor czasopisma "Nowa Fantastyka")

- Kamil Muzyka (popularyzator nauki, specjalista prawa kosmicznego)

Ogłoszenie wyników nastąpi do 15 stycznia 2021 roku.

Zwycięskie opowiadania zostaną opublikowane drukiem w antologii Polskiej Fundacji Fantastyki Naukowej, inaugurującej coroczną serię wydawniczą. Zwycięzcy, oprócz egzemplarza wydanego zbioru, otrzymają nagrody rzeczowe oraz pamiątkowe dyplomy.

Szczegóły naboru oraz regulamin przedstawione zostaną w ostatnim tygodniu czerwca.

Kilka słów o Polskiej Fundacji Fantastyki Naukowej

Polska Fundacji Fantastyki Naukowej została powołana do życia 20 stycznia 2020 r. Jest to inicjatywa pasjonatów fantastyki naukowej i popularyzatorów nauki. Pomysłodawcą jest Łukasz Marek Fiema, historyk, twórca i miłośnik literatury SF, będący równocześnie współzałożycielem, wraz z Mateuszem Łukasiakiem, Michałem Chudolińskim, Bartoszem Łysakowskim oraz Witoldem Siekierzyńskim.

Celem PFFN jest przede wszystkim popularyzacja naukowej fantastyki, szczególnie polskiej, którą chcą promować w kraju i za granicą. Prowadzona przez nich działalność obejmuje organizowanie corocznego konkursu literackiego oraz wydawanie i tłumaczenie na języki obce antologii zawierającej utwory znanych oraz debiutujących autorów.

Ponadto Fundacja chce organizować i wspierać konferencje, spotkania oraz projekty związane z fantastyką naukową. Założyciele Fundacji pragną wesprzeć pisarzy, grafików, muzyków, autorów gier komputerowych, fabularnych i planszowych, popularyzować rodzimą literaturę science fiction w kraju i na świecie, a także informować o najnowszych zdobyczach nauki.

Fundacja ma siedzibę w Warszawie. Działa poprzez stronę, blog Futurologia oraz media społecznościowe. Została poparta przez liczne grono polskich naukowców i twórców fantastyki naukowej.

Oprac. Paweł Z. Grochowalski

Ilustracja: Logo Polskiej Fundacji Fantastyki Naukowej / Credits – PFFN