Przejdź do treści

Konkurs literacki Polskiej Fundacji Fantastyki Naukowej

Logo Polskiej Fundacji Fantastyki Naukowej / Credits – PFFN

Polska Fundacja Fantastyki Naukowej (PFFN) ogłosiła 20 maja br. na swoim profilu na Facebooku, że trwają przygotowania do ogłoszenia pierwszej edycji ogólnopolskiego konkursu literackiego dla debiutujących autorów tworzących w konwencji fantastyki naukowej. Konkurs wystartuje 30 czerwca br. Ogłoszenie wyników konkursu nastąpi w styczniu 2021 roku.

Polska Fundacja Fantastyki Naukowej (PFFN) wymyśliła coroczny konkurs literacki, który będzie skierowany do debiutujących autorów tworzących w konwencji fantastyki naukowej.

Jednym z celów statutowych PFFN jest dążenie do „przywrócenia blasku polskiej fantastyce naukowej” oraz „poszukiwanie nieodkrytych talentów, które odpowiednio wspierane rozwiną skrzydła”. Ponieważ „początki kariery literackiej bywają trudne i nieraz ciężko przebić się ze swoimi umiejętnościami pisarskimi do świadomości czytelników oraz wydawców” i „nawet Stanisław Lem potrzebował pewnej dozy szczęścia i właściwych kontaktów, by mógł zostać zauważony”, dlatego też Fundacja postanowiła ułatwić start debiutantom, a przy okazji liczy na odkrycie „perełek” zarówno w postaci utworów, jak i autorów.

W konkursie mogą wziąć udział utwory oryginalne, nigdzie dotąd nie publikowane, które muszą być w znaczącym stopniu oparte na fundamencie obowiązujących praw, teorii lub prognoz naukowych, bądź na ich logicznym rozwinięciu, zgodnym ze współczesną wiedzą naukową.

Autorzy prac muszą mieć ukończone 16 lat. Nie powinni posiadać w dorobku książek (dopuszcza się co najwyżej jedną książkę wydaną drogą self-publishingu).

Prace konkursowe powinny liczyć od 15 000 do 50 000 znaków (wraz ze spacjami). Należy je wysyłać drogą elektroniczną na adres mailowy: konkurs@pffn.org.pl w terminie od 30 czerwca do 31 sierpnia 2020 roku. Pełen regulamin konkursu będzie można wkrótce znaleźć na stronie pffn.org.pl.

Zebrane podczas naboru teksty oceni prestiżowe grono jurorów w składzie:

 dr Michał Cholewa (informatyk, laureat nagrody im. Janusza Zajdla),

 dr Sebastian Szymański (filozof i etyk, pracownik Laboratorium Techno-Humanistyki UW),

 dr Weronika Śliwa (astronom, kierownik planetarium Centrum Nauki Kopernik),

 Michał Cetnarowski (krytyk literacki, redaktor czasopisma Nowa Fantastyka),

 Kamil Muzyka (popularyzator nauki, specjalista prawa kosmicznego).

Ogłoszenie wyników nastąpi do 15 stycznia 2021 roku.

Zwycięskie opowiadania zostaną opublikowane drukiem w antologii Polskiej Fundacji Fantastyki Naukowej, inaugurującej coroczną serię wydawniczą. Zwycięzcy, oprócz egzemplarza wydanego zbioru, otrzymają nagrody rzeczowe oraz pamiątkowe dyplomy.

Szczegóły naboru oraz regulamin przedstawione zostaną w ostatnim tygodniu czerwca.

Kilka słów o Polskiej Fundacji Fantastyki Naukowej

Polska Fundacji Fantastyki Naukowej została powołana do życia 20 stycznia 2020 r. Jest to inicjatywa pasjonatów fantastyki naukowej i popularyzatorów nauki. Pomysłodawcą jest Łukasz Marek Fiema, historyk, twórca i miłośnik literatury SF, będący równocześnie współzałożycielem, wraz z Mateuszem Łukasiakiem, Michałem Chudolińskim, Bartoszem Łysakowskim oraz Witoldem Siekierzyńskim.

Celem PFFN jest przede wszystkim popularyzacja naukowej fantastyki, szczególnie polskiej, którą chcą promować w kraju i za granicą. Prowadzona przez nią działalność obejmuje organizowanie corocznego konkursu literackiego oraz wydawanie i tłumaczenie na języki obce antologii zawierającej utwory znanych oraz debiutujących autorów.

Ponadto Fundacja chce organizować i wspierać konferencje, spotkania oraz projekty związane z fantastyką naukową. Założyciele Fundacji pragną wesprzeć pisarzy, grafików, muzyków, autorów gier komputerowych, fabularnych i planszowych, popularyzować rodzimą literaturę science fiction w kraju i na świecie, a także informować o najnowszych zdobyczach nauki.

Fundacja ma siedzibę w Warszawie. Działa poprzez stronę, blog Futurologia oraz media społecznościowe. Została poparta przez liczne grono polskich naukowców i twórców fantastyki naukowej.

Oprac. Paweł Z. Grochowalski

Ilustracja: Logo Polskiej Fundacji Fantastyki Naukowej / Credits – PFFN.

Reklama