Przejdź do treści

Konkurs na nazwę dla nowego łazika Scorpio

Project Scorpio X

Projekt Scorpio pracuje obecnie nad... nowym, siódmym już, łazikiem. Zgodnie z tradycją każdy łazik zespołu posiada swoją własną nazwę. I dlatego Projekt Scorpio ogłosił konkurs na nazwę dla nowej konstrukcji. Konkurs kończy się 20 grudnia 2019 roku.

Aktualna konstrukcja łazika marsjańskiego Scorpio X powstała w 2017 roku i, zdaniem zespołu, to najwyższy czas, żeby przeszła już na zasłużoną emeryturę. A ponieważ rozpoczęły się prace nad nową konstrukcją i zgodnie z tradycją trzeba jej nadać nową nazwę – zespół ogłosił konkurs.

Konkurs na nazwę dla nowego łazika z rodziny Scorpio wystartował 26 listopada o godz. 12.40 na profilu facebookowym Projekt Scorpio.

Zasady konkursu:

 1. Należy polubić fanpage Projektu Scorpio
 2. Nazwa łazika musi być uzupełnieniem nazwy Scorpio – dla przypomnienia: poprzednie nazwy łazików Scorpio to:
  Scorpio 1
  Scorpio 2
  Scorpio 3
  Scorpio 4
  Scorpio N
  Scorpio X
 3. Swoje propozycje należy opublikować w komentarzach pod postem nt. konkursu
 4. Organizatorzy proszą o zachowanie kultury wypowiedzi – nazwa nie może być w jakikolwiek sposób obraźliwa
 5. Konkurs trwa do 20.12.2019, a jego wyniki zostaną opublikowane na profilu Projekt Scorpio na Facebooku. Zwycięzca otrzyma kubek Scorpio oraz notes i pendrive od sponsora zespołu, firmy DPS Software – Oprogramowanie Wdrożenia Szkolenia Sprzęt.

Dotychczas (do 28 listopada) pojawiło się 18 propozycji nazw. Podajemy je poniżej, ale bez komentarzy do każdej z nich. Niektóre wyjaśnienia brzmią bardzo interesująco i warto, aby czytelnicy sami się z nimi zapoznali na profilu zespołu.  

 1. Scorpio Red
 2. Scorpio NS 2024
 3. Scorpio Ziemniaczek
 4. Scorpio Kogut
 5. Scorpio Janusz
 6. ScorPiotr
 7. Scorpio 95
 8. ScorpioNews
 9. Scorpio Q
 10. Scorpio Cyber
 11. Scorpio XXX
 12. Scorpio Pięterko
 13. Scorpio Antares
 14. Scorpio M35
 15. ScorpioRUN
 16. Scorpio NiX
 17. Scorpio J23
 18. Scorpio M

Historia łazików z rodziny Projekt Scorpio zaczęła się w 2011 roku, kiedy powstała konstrukcja Scorpio I. Zmierzyła się ona z łazikami z całego świata na University Rover Challenge 2011 i zajęła 4 miejsce. 

Najnowszą konstrukcją, szóstym łazikiem w rodzinie, jest Scorpio X. Ale jest to konstrukcja, która zbudowana została w 2017 roku. Pomimo że posiada modułową budowę i można ją dostosowywać do różnego rodzaju zawodów, jest już konstrukcją przestarzałą.

Projekt Scorpio to tylko jeden z projektów grupy studentów Politechniki Wrocławskiej, którzy uważają, że Ziemia to za mało. Mają w planach podbój Marsa! I dlatego od 8 lat zajmują się projektowaniem i konstrukcją pojazdów badawczych Scorpio, biorących udział w międzynarodowych konkursach analogów łazików marsjańskich.

Koło Naukowe Pojazdów Niekonwencjonalnych OFF-ROAD działa od 2009 roku przy Katedrze Inżynierii Maszyn Roboczych i Pojazdów Przemysłowych na Wydziale Mechanicznym Politechniki Wrocławskiej. Oprócz budowy łazików marsjańskich, zajmują się także, w ramach Project Eagle, budową lądownika marsjańskiego na międzynarodowe zawody Red Eagle, organizowane przez Mars Society oraz, wspólnie z PWr Aerospace, organizują we Wrocławiu od 2016 roku na terenie Politechniki Wrocławskiej całodniowe wydarzenie, poświęcone promocji branży kosmicznej, czyli Space Day.

Należy dodać, że członkowie zespołu Projekt Scorpio współodpowiadają też za projekt bazy marsjańskiej Twardowsky, czyli kolonii marsjańskiej dla tysiąca mieszkańców. Warto wspomnieć, że Twardowsky zajął II miejsce w konkursie Mars Colony Prize na projekt osiedla na Czerwonej Planecie.

 

Opracowanie: Paweł Z. Grochowalski

Źródło: Projekt Scorpio

Reklama