Przejdź do treści
Dodane przez czart - 06 kwi 2017
Czasopismo i portal "Urania - Postępy Astronomii" ogłaszają konkurs dotyczący planetoid związanych z Polską. W "Uranii" nr 2/2017 zamieściliśmy listę takich planetoid, ale na pewno można znaleźć jeszcze kolejne nazwy związane z naszym krajem. Do wygrania atrakcyjne nagrody!

Obiektów w kosmosie noszących nazwy związane z Polską jest całkiem sporo, szczególnie w gronie planetoid. W związku z tym, że w "Urani" nr 2/2017 ukazał się ciekawy artykuł o łowcach planetoid ("Ludzie kontra automaty") oraz spis wielu takich obiektów z polskimi nazwami, ogłaszamy konkurs na odnalezienie dodatkowych polskich śladów wśród nazw planetoid. Mogą to być skojarzenia, które nie są oczywiste. W formularzu konkursowym należy podać numer i nazwę planetoidy oraz wskazać związek z Polską. Można zgłaszać tylko planetoidy, których nie ma w spisie w "Uranii" nr 2/2017.

Przykład: 1448 Lindbladia - od Bertil Lindblad, szwedzki astronom, Doktor Honoris Causa UMK w Toruniu

Na uczestników konkursu czeka do rozlosowania aż 20 zestawów złożonych z "Uranii" nr 2/2017 i płyty CD z muzyką pt. "Planetoidy". Jeżeli laureat już posiada numer 2/2017, będzie mógł zamiast niego wybrać dowolny starszy numer "Uranii" spośród dostępnych w naszym sklepie internetowym (z wyjątkiem numerów bibliofilskich).

W przeciwieństwie do stosowanych zwykle reguł naszych konkursów, tym razem można nadsyłać wielokrotne zgłoszenia od danej osoby, pod warunkiem, że będą to zgłoszenia innych planetoid - każde takie zgłoszenie to dodatkowa szansa w losowaniu nagród. A osoba, która nadeśle najwięcej propozycji zgodnych z regulaminem konkursu, otrzyma w nagrodę roczną prenumeratę "Uranii". W przypadku gdy więcej osób zgłosi taką samą liczbę, rozlosujemy wśród nich maksymalnie trzy prenumeraty. Jeżeli laureat posiada prenumeratę, to może w zamian otrzymać dowolny z pakietów rocznikowych "Uranii" spośród lat 2012-2016 lub zestaw dwóch tomów "Opowiadań starego astronoma".

Zachęcamy do poszukania polskich śladów w kosmosie i udziału w konkursie!

Zgłoszenia przyjmujemy do 30 kwietnia 2017 r.

Więcej informacji:

Na ilustracji:
Artystyczna wizja pasa planetoid wokół gwiazdy Wega. Źródło: NASA / JPL-Caltech.