Przejdź do treści

Kopernikańskie spotkanie twórców „Astronarium” w toruńskim Ratuszu Staromiejskim

  Kopernikańskie spotkanie twórców „Astronarium” w toruńskim Ratuszu   Staromiejskim

10 maja o godz. 13:00 w Muzeum Okręgowym w Toruniu (Ratusz Staromiejski) na ekskluzywną podróż po świecie dawnej i współczesnej astronomii zapraszają twórcy programu „Astronarium”, prof. Maciej Mikołajewski i red. Bogumił Radajewski. Możemy się spodziewać rozszerzenia wielu wątków z czterech dotychczasowych, poświęconych Kopernikowi, odcinków serialu.

Jeden z ostatnich, 168. odcinek „Astronarium” pt. „Rewolucja Kopernikańska” powstał dokładnie w tym samym miejscu, w którym odbywa się spotkanie, na tle unikatowej wystawy Ze wszech ksiąg najbardziej godna przeczytania...". Warto zaznaczyć, że po spotkaniu nastąpi jedna z ostatnich okazji do jej podziwiania.

Przewodnikiem będzie jedna ze współtwórczyń wystawy, Magdalena Awianowicz z Oddziału Zbiorów Specjalnych Biblioteki Uniwersyteckiej UMK. Prezentacji woluminów towarzyszy również ekspozycja grafik z wizerunkami Mikołaja Kopernika, obrazująca zmieniającą się na przestrzeni wieków ikonografię astronoma. Współorganizatorami tego wydarzenia są Książnica Kopernikańska oraz Muzeum Okręgowe w Toruniu, a patronatem objęły je m.in. dwumiesięcznik „Urania-Postępy Astronomii” oraz serial popularnonaukowy Astronarium".

Spotkanie odbywa się w ramach obchodzonych przez Bibliotekę Uniwersytecką w Toruniu oraz Koło Stowarzyszenia bibliotekarzy Polskich przy BU, „Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek” (8-15 maja 2023). Na wszystkie wydarzenia Tygodnia wstęp jest wolny. Szczegółowe informacje na temat poszczególnych wydarzeń dostępne są na stronie Biblioteki Uniwersyteckiej oraz fanpage UMK BU w
serwisie Facebook.

Tydzień Bibliotek w Toruniu

Zobacz więcej – odcinki Astronarium o Koperniku:

 

Źródło: Urania

Reklama