Przejdź do treści

Kosmiczna szansa dla studentów: eksperyment na ISS

Konkurs Direction Space
Od lekarstw na raka po mechanizmy dla górnictwa kosmicznego – te eksperymenty polskich badaczy już wkrótce mogą zostać przeprowadzone w kosmosie. To jednak niejedyna szansa na wysłanie swojego pomysłu w kosmos. Nadal trwa konkurs Direction: Space, do którego mogą zgłaszać się studenci i doktoranci różnych kierunków – także tych na co dzień niekojarzących się z kosmosem.
 
Aby ułatwić młodym ludziom rozpoczęcie kariery w branży kosmicznej, Sławosz Uznański, astronauta projektowy Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), który jako drugi Polak w historii ma szansę polecieć w kosmos, zainicjował Direction: Space. To konkurs, w którym studenci I, II i III stopnia studiów mogą wygrać granty na rozwój swoich projektów badawczych realizowane pod okiem wybitnych ekspertów, a nawet przetestować zaprojektowane przez siebie rozwiązania w trakcie wizyty studyjnej w CERN i ośrodkach ESA. Studenci mogą zgłaszać propozycje eksperymentów z takich obszarów, jak biologia i biotechnologia, badania środowiskowe, edukacja, psychologia człowieka, fizyka oraz rozwój nowych technologii.
 
Organizatorami konkursu Direction: Space są Fundacji Empiria i Wiedza oraz Fundacji New Space. Konkurs jest organizowany w partnerstwie z inicjatywą ESA Direction Earth/Space, Europejską Organizacją Badań Jądrowych CERN i studiem Science Now. Patronatu honorowego konkursowi udzielili: Prezes Rady Ministrów, Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) i Polska Agencja Kosmiczna (POLSA).
 
Zgłoszenia można składać do 10 listopada 2023 roku.
 
 
Czytaj więcej:

 

Opracowanie: Elżbieta Kuligowska

Źródło: Space Now

Reklama