Przejdź do treści

Kosmiczne widowisko w Warszawie pod patronatem "Uranii"

img

2 grudnia 2018 roku w nowoczesnym budynku FOCUS w Warszawie odbędzie się multimedialne widowisko, w trakcie którego muzycy Polskiej Orkiestry Radiowej pod dyrekcją Michała Klauzy zagrają suitę „Planety” Gustava Holsta. Koncertowi towarzyszyć będzie filmowy pokaz na ekranie kinowym, na którym wyświetlone zostaną oryginalne animacje przedstawiające planety Układu Słonecznego. Wizualizacje uzupełni narracja w wykonaniu Piotra Majewskiego i Jerzego Rafalskiego z „Radia Planet i Komet” w Polskim Radiu PiK. Początek imprezy o godzinie 17:00. Patronat nad koncertem objęła „Urania”.

Usłyszeć Wszechświat – tak najkrócej można scharakteryzować wydarzenie w warszawskim FOCUSIE. „Planety” Gustava Holsta to przykład niezwykłego mariażu muzyki, astronomii i astrologii, którymi kompozytor zainteresował się na początku XX wieku. Dzieło na orkiestrę symfoniczną i chór żeński składa się z siedmiu autonomicznych części (w kolejności: Mars, Wenus, Merkury, Jowisz, Saturn, Uran i Neptun) opisujących planety oraz nawiązującej do nich symboliki kulturowej. Pojawiający się w finale chór imituje głosy aniołów śpiewających w odległym, niebiańskim empireum Boga, których echo zatraca się powoli w nieskończoności Wszechświata.

Niezwykłą podróż w świat muzyki klasycznej i w głąb niezbadanych obszarów kosmosu rozpocznie słynny fragment z poematu symfonicznego „Tako rzecze Zaratustra” Ryszarda Straussa, znany powszechnie jako motyw otwierający film Stanleya Kubricka „2001: Odyseja kosmiczna”. Wykonaniu utworu towarzyszyć będzie multimedialny pokaz wprowadzający widzów w klimat koncertu.

Przy dźwiękach suity „Planety” Gustava Holsta publiczność wyruszy w muzyczną podróż ku kresom Wszechświata, odwiedzając po drodze wszystkie planety Układu Słonecznego. Narrację w tej części koncertu poprowadzą popularyzatorzy astronomii z Torunia: Jerzy Rafalski i Piotr Majewski. W kulisy powstania muzyki wprowadzi Magda Miśka-Jackowska.

Wystąpi 170 artystów Polskiej Orkiestry Radiowej, Chóru Akademickiego Uniwersytetu Warszawskiego, Chóru Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, Chóru Tibi Domine i Zespołu Wokalistyki Chóralnej UMFC pod dyrekcją Michała Klauzy.

Przypominamy: Gustav Holst, „Planety”, 2 grudnia 2018, godzina 17:00, Warszawa, atrium budynku FOCUS. Bilety dostępne są na www.MocKlasyki.pl oraz w serwisach www.Biletyna.pl oraz www.eBilet.pl. Organizatorem imprezy jest TRINTY. Patronat sprawuje „Urania”.

Autor: Piotr Majewski

Reklama