Kosmiczne zdjęcie uczniów MOA w sprawozdaniu NASA

EarthKAM

NASA zachęca szkoły i nauczycieli do zgłoszenia się do projektu Sally Ride EarthKAM, polegającego na fotografowaniu powierzchni Ziemi za pomocą kamery umieszczonej na orbitalnej stacji ISS. Do projektu zgłaszają się też polskie szkoły. Wzięli w nim udział m. in. uczniowie z Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego w Niepołomicach.

Wykonane przez uczniów MOA (Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne w Niepołomicach) we wrześniu 2019 roku w ramach projektu EarthKAM zdjęcie znalazło się w raporcie NASA! Przedstawia ono wschodnią część wyspy Madagaskar z przylądkiem Vilanandro. W momencie jego wykonywania do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej podążał japoński statek zaopatrzeniowy HTV-8 Kounotori, zbudowany przez japońską agencję JAXA.To jego sylwetka zarysowana jest na tle wód Kanału Mozambickiego.

Na liście projektantów tej fotografii widnieją dwadzieścia trzy instytucje edukacyjne, w tym co najmniej sześć z Polski. W oficjalnym sprawozdaniu z aktywności prowadzonej w roku 2019 na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zdjęcie to zatytułowano „Perfect photographic timing”. Opisano je natomiast tak: „The Sally Ride EarthKAM program allows students to request photographs of specific Earth features, taken by a special camera mounted on the space station when it passes over those landscapes.” To wyraz wagi, jaką Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej przykłada do spraw edukacji, a EarthKAM to niewątpliwie jeden z najlepszych projektów z tego zakresu.

Nauczyciele z MOA od lat w swojej pracy bardzo intensywnie wykorzystują możliwości fotografowania powierzchni Ziemi z pokładu ISS. W MOA znajduje się także stacjonarna wystawa zdjęć uczniowskich, zatytułowana „Wszystkie kolory żywej Ziemi”. Od dwóch lat pracownicy MOA jeżdżą do szkół w całej Polsce z wykładami na temat projektu EarthKAM, prezentując przy okazji swoją mobilną wersję wystawy. Zachęcamy do skorzystania z tej możliwości.

Ziemia z Kosmosu - EarthKAM

Na ilustracji: Przykładowe zdjęcie z wystawy „Wszystkie kolory żywej Ziemi.” Źródło: MOA

W ramach projektu uczniowie z całego świata mogą zgłaszać propozycje wykonania z orbity fotografii określonych punktów na powierzchni Ziemi. Zazwyczaj przeprowadzane są cztery tego typu misje w ciągu roku. Zgłoszenia są przekazywane do kamery pracującej na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), która po wykonaniu zdjęć przekazuje je na Ziemię, a następnie uczniowie mogą je oglądać i analizować poprzez stronę www. Inicjatorką projektu jest dr Sally Ride, pierwsza Amerykanka w kosmosie.

Po zgłoszeniu szkoły do projektu poprzez stronę internetową www.earthkam.org należy poczekać na akceptację ze strony NASA, a później otrzymuje się dostęp do konta „nauczyciel” (Teacher) oraz „misja” (Mission). Po zalogowaniu na konto „nauczyciel” można następnie zapisać się na którąś z planowanych misji. Zgłoszeń do projektu mogą dokonywać tylko nauczyciele lub pracownicy instytucji edukacyjnych. Projekt jest przewidziany dla uczniów szkół każdego poziomu. Udział w projekcie jest bezpłatny.

Źródło: MOA

Opracowanie: Grzegorz Sęk, Elżbieta Kuligowska

Na zdjęciu: Dostawa na ISS. Źródło: MOA Niepołomice.