Przejdź do treści

Kosmiczne zdjęcie uczniów MOA w sprawozdaniu NASA

EarthKAM

NASA zachęca szkoły i nauczycieli do zgłoszenia się do projektu Sally Ride EarthKAM, polegającego na fotografowaniu powierzchni Ziemi za pomocą kamery umieszczonej na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Do projektu zgłaszają się też polskie szkoły. Wzięli w nim udział m.in. uczniowie z Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego (MOA) w Niepołomicach.

Wykonane przez uczniów MOA (Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne w Niepołomicach) we wrześniu 2019 roku w ramach projektu EarthKAM zdjęcie znalazło się w raporcie NASA. Przedstawia ono wschodnią część wyspy Madagaskar z przylądkiem Vilanandro. W momencie jego wykonywania do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej podążał japoński statek zaopatrzeniowy HTV-8 Kounotori, zbudowany przez japońską agencję JAXA.To jego sylwetka rysuje się na tle wód Kanału Mozambickiego.

Na liście projektantów tej fotografii widnieją dwadzieścia trzy instytucje edukacyjne, w tym co najmniej sześć z Polski. W oficjalnym sprawozdaniu z aktywności prowadzonej w roku 2019 na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zdjęcie to zatytułowano „Perfect photographic timing”. Opisano je natomiast tak: „The Sally Ride EarthKAM program allows students to request photographs of specific Earth features, taken by a special camera mounted on the space station when it passes over those landscapes.” To wyraz wagi, jaką Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej przykłada do spraw edukacji, a EarthKAM to niewątpliwie jeden z najlepszych projektów z tego zakresu.

Nauczyciele z MOA od lat w swojej pracy bardzo intensywnie wykorzystują możliwości fotografowania powierzchni Ziemi z pokładu ISS. W MOA znajduje się także stacjonarna wystawa zdjęć uczniowskich, zatytułowana „Wszystkie kolory żywej Ziemi”. Od dwóch lat pracownicy MOA jeżdżą do szkół w całej Polsce z wykładami na temat projektu EarthKAM, prezentując przy okazji swoją mobilną wersję wystawy. Zachęcamy do skorzystania z tej możliwości.

 

Ziemia z Kosmosu - EarthKAM

Na ilustracji: Przykładowe zdjęcie z wystawy „Wszystkie kolory żywej Ziemi.” Źródło: MOA

 

W ramach projektu uczniowie z całego świata mogą zgłaszać propozycje wykonania z orbity fotografii określonych punktów na powierzchni Ziemi. Zazwyczaj przeprowadzane są cztery tego typu misje w ciągu roku. Zgłoszenia są przekazywane do kamery pracującej na pokładzie ISS, która po wykonaniu zdjęć przekazuje je na Ziemię, a następnie uczniowie mogą je oglądać i analizować poprzez stronę www. Inicjatorką projektu jest dr Sally Ride, pierwsza Amerykanka w kosmosie.

Po zgłoszeniu szkoły do projektu poprzez stronę internetową www.earthkam.org należy poczekać na akceptację ze strony NASA, a później otrzymuje się dostęp do konta „nauczyciel” (Teacher) oraz „misja” (Mission). Po zalogowaniu na konto „nauczyciel” można następnie zapisać się na którąś z planowanych misji. Zgłoszeń do projektu mogą dokonywać tylko nauczyciele lub pracownicy instytucji edukacyjnych. Projekt jest przewidziany dla uczniów szkół każdego poziomu. Udział w projekcie jest bezpłatny.

 

Czytaj więcej:

Źródło: MOA

Opracowanie: Grzegorz Sęk, Elżbieta Kuligowska

Na zdjęciu: Dostawa na ISS. Źródło: MOA Niepołomice.

Reklama