Przejdź do treści

Kosmos na 4. Śląskim Festiwalu Nauki Katowice

4. Śląski Festiwal Nauki Katowice

26 i 27 stycznia 2020 roku odbędzie się śląskie święto nauki. Kilkaset pokazów, wykładów, spotkań z ciekawymi ludźmi, w tym ze sławami świata nauki – lwia ich część będzie poświęcona astronomii i badaniu kosmosu. W Katowicach będzie można spotkać się m.in. z astronomem Sethem Shostakiem, astrofizykiem Alanem Fitzsimmonsem czy Robertem Zubrinem – założycielem Mars Society. 

Śląski Festiwal Nauki KATOWICE to obecnie jedno z największych wydarzeń popularnonaukowych w Polsce i w Europie. Ma międzynarodowy charakter – jest częścią European Science Engagement Association.

Czwarta edycja Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE wystartowała oficjalnie w sobotę 25 stycznia o 18.00 uroczystą galą, podczas której zaprezentowany został spektakl „Radiance: The Passion of Marie Curie” w reżyserii Alana Aldy, opowiadający o naukowej pasji genialnej polskiej zdobywczyni dwóch Nagród Nobla.

Ale najważniejsza dla publiczności i uczestników festiwalu część rozpocznie się o 10.00 w niedzielę i zakończy się o 19.30 w poniedziałek (26 i 27 stycznia 2020 roku) w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

4. Śląski Festiwal Nauki KATOWICE to ponad sto pięćdziesiąt stanowisk pokazowych, dziesiątki wykładów, warsztatów i spotkań z interesującymi ludźmi ze świata nauki (i nie tylko), odbywających się w obszarach wiedzy w sali wielofunkcyjnej, na scenie głównej, w salach audytoryjnych i wykładowych, to także goście specjalni z kraju i zagranicy, w tym wybitni przedstawiciele świata nauki i kultury. Szczegóły można poznać na stronie Festiwalu.

Miłośników astronomii i badań kosmosu czeka wiele atrakcji. Będą to m.in. spotkania z interesującymi i znanymi ludźmi z Polski i zagranicy. Spotkania z gośćmi z zagranicy odbędą się po angielsku i będą tłumaczone na polski.

Poniżej przedstawiamy propozycje zaledwie kilku wydarzeń. Pozostałe można będzie znaleźć w programie Festiwalu oraz na AstroGPS.pl .

Czy jesteśmy sami we wszechświecie? A może istnieje szansa, że nawiążemy kiedyś kontakt z pozaziemską cywilizacją? Na te pytania organizatorzy spróbują znaleźć odpowiedzi wraz z Sethem Shostakiem – amerykańskim astronomem związanym z projektem SETI oraz z California Institute of Technology.

Wykład „Co przyniesie nam 21. wiek?” odbędzie się w niedzielę (26 stycznia) w godz. 12.55–13.25 na scenie głównej, a „Poszukiwanie życia we wszechświecie w poniedziałek (27 stycznia) w godz. 12.05–12.40 na scenie głównej. Na wydarzenia nie obowiązuje rejestracja.

Co wiemy na temat naszych gości z gwiazd, takich jak kometa międzygwiezdna Borisov? Dlaczego naukowcy się jej spodziewali? – na te pytania odpowie Alan Fitzsimmons, astrofizyk interesujący się możliwością kontaktu i komunikacji z obcymi cywilizacjami, w trakcie prelekcji „Nasi goście z gwiazd” w niedzielę (26 stycznia) w godz. 15.00–15.35 na scenie World Science. Na to wydarzenie trzeba się zapisać.

O tym, czy zamieszkamy kiedyś na Marsie i jakie tajemnice skrywa jeszcze przed nami Czerwona Planeta, dowiemy się podczas spotkania „Prosto na Marsa: Ludzie na czerwonej planecie w ciągu dekady”, które poprowadzi dr Robert Zubrin – amerykański inżynier lotniczy i astronautyczny, założyciel organizacji Mars Society. Wykład odbędzie się w niedzielę (26 stycznia) w godz. 15.40–16.15 na scenie World Science. Obowiązują zapisy.

Łukasz Wilczyński – prezes Europejskiej Fundacji Kosmicznej, pomysłodawca i współorganizator European Rover Challenge – przedstawi odczyt „Technologie kosmiczne w każdym domu?” Odbędzie się on w poniedziałek (27 stycznia) w godz. 10.00–10.20 na scenie głównej. Na wydarzenie nie obowiązuje rejestracja.

Jeśli kogoś interesuje sztuczna inteligencja lub jest ciekawy, jak wpływa ona na naszą kreatywność oraz jakie korzyści i zagrożenia za sobą niesie, będzie mógł posłuchać rozmowy „Introwertyczne narwale, czyli jak działa sztuczna inteligencja?”, którą poprowadzą: Ashley Kent – popularyzator nauki i biolog, Kerry Harrison – przedstawiciel Decca Records Tom Lewis i współtwórca pierwszego Festiwalu Sztucznej Inteligencji, oraz Christopher Markou – ekspert w dziedzinie prawa dotyczącego sztucznej inteligencji. Spotkanie odbędzie się w niedzielę (26 stycznia) w godz. 12:50–13:40 na scenie World Science. Trzeba się zapisać na to wydarzenie.

Wśród ambasadorów Festiwalu znalazło się wiele znanych osób związanych z fizyką, astronomią czy astronautyką. Poniżej krótkie informacje o każdej z tych osób. Więcej można dowiedzieć się klikając na link przy nazwisku. Będzie można z nimi się spotkać i posłuchać ich historii.

Nazwisko Nicole Stott jest jednym z głośniejszych, które towarzyszą Śląskiemu Festiwalowi Nauki KATOWICE. Znana inżynier, członkini korpusu astronautów NASA, odwiedziła Śląsk podczas trzeciej edycji wydarzenia – 13 i 14 stycznia 2019 roku wygłosiła wykład „Living on the orbit – going to space and the ISS”, a w pierwszy dzień festiwalu dr Tomasz Rożek przeprowadził z nią rozmowę w Teatrze Śląskim. Astronautka zgodziła się zostać ambasadorką także 4. edycji wydarzenia.

Doktor Arkadiusz Gorzawski od ponad 10 lat zajmuje się fizyką akceleratorów cząstek i inżynierią oprogramowania w Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych (CERN). Ukończył fizykę komputerową na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie i studia doktoranckie na Politechnice Federalnej w Lozannie.

Jarosław Juszkiewicz jest dziennikarzem radiowym i lektorem, którego bliżej znamy jako polski głos nawigacji Google Maps. Choć niewątpliwie zapewniło mu to rozpoznawalność, nie na tym kończy się jego działalność. Od 1991 roku pracuje dla Polskiego Radia Katowice, gdzie popularyzuje naukę i nowoczesne technologie, a w latach 1992–1998 działał w Sekcji Polskiej BBC. Obecnie ściśle współpracuje z Planetarium Śląskim im. Mikołaja Kopernika w Chorzowie, w którym organizuje seanse popularnonaukowe (dotychczas przygotowane to m.in. „Przy ulicy Astronomów”, „Wokół Księżyca” oraz „Wyścig na Księżyc – marzenia i polityka”).

Doktor Agata Kołodziejczyk specjalizuje się w neurobiologii i astrobiologii. Interesuje ją m.in. wpływ światła gwiazd na organizmy żywe w stratosferze oraz w kosmosie. Ukończyła studia na Wydziale Biologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, doktorat zaś obroniła na Uniwersytecie w Sztokholmie. Jako pierwsza Polka dostała się do Europejskiej Agencji Kosmicznej. Obecnie jest członkinią Fundacji forScience, World Research Centre oraz prywatnej agencji kosmicznej Valles Marineris.

Doktor Łukasz Lamża to przede wszystkim filozof przyrody oraz dziennikarz naukowy. Związany jest z Uniwersytetem Papieskim Jana Pawła II w Krakowie oraz Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych (wspólną jednostką naukową Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Papieskiego). W ramach swojej działalności popularyzuje bliskie mu dziedziny nauki – głównie kosmologię i astrofizykę.   

Wiktor Niedzicki zajmuje się dziennikarstwem radiowym i telewizyjnym od 1975 roku. Sławę przyniósł mu autorski program „Laboratorium”, w ramach którego popularyzował wiedzę o fizyce i najważniejszych osiągnięciach techniki – podejmował m.in. tematykę laserów, energii jądrowej, radioastronomii czy mikroskopii, a także pokazywał naukę bliską życiu codziennemu. W telewizji tworzył i prowadził również takie programy jak „Kuchnia” i „Od kuchni” (wyjaśniające podstawy fizyki), „Cyrk fizyków” (ukazujące w lekki i zabawny sposób odkrycia fizyki), „Świat według Einsteina”, „Nobel dla Polaka”, „Encyklopedia niewiedzy” czy „Machina czasu”. Z kolei jako dziennikarz radiowy pracował w redakcji popularyzacji nauki w Programie Czwartym Polskiego Radia, a następnie w „Czterech porach roku” i „Lecie z Radiem” w Programie Pierwszym Polskiego Radia. Działalność tę wspomina z ogromnym sentymentem.

Doktor Tomasz Rożek z wykształcenia jest fizykiem, z zawodu zaś dziennikarzem naukowym – choć, jak twierdzi, kiedyś chciał zostać lekarzem. Współzałożyciel Stowarzyszenia Dziennikarzy Naukowych „Naukowi.pl” (2006–2018) oraz Śląskiej Kawiarni Naukowej. Udziela się w radiu eM, prowadząc autorski program „Labirynty wiedzy”, a także w porannej audycji Programu Trzeciego Polskiego Radia, odpowiadając na „Pytania z kosmosu” zadawane przez słuchaczy. Występował też w telewizji jako prowadzący program „Sonda 2”, jak również jako popularyzator nauki w sobotnim „Dzień dobry TVN”. Ponadto współpracował z takimi czasopismami ogólnopolskimi, jak „Gość Niedzielny” (obecnie jest szefem działu „Nauka i gospodarka”), „Wiedza i Życie”, „National Geographic”, „Wprost”, „Przekrój”, „Gazeta Wyborcza”, „Życie”, „Dziennik Zachodni” czy „Rzeczpospolita”.

Wstęp na teren Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE jest darmowy! Udział w niektórych aktywnościach festiwalowych wymaga jednak wcześniejszej rejestracji.

4. Śląski Festiwal Nauki KATOWICE organizują: Uniwersytet Śląski w Katowicach (lider i pomysłodawca przedsięwzięcia), Miasto Katowice (miasto gospodarz wydarzenia), Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia i Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego (współgospodarze), a także Politechnika Śląska, Śląski Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie, Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach, Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej (po raz pierwszy) oraz Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach.

Opracował: Paweł Z. Grochowalski

Źródło: 4. Śląski Festiwal Nauki KATOWICE

Reklama