Przejdź do treści

Krakowski łazik marsjański leci do USA

Zespół AGH Space Systems - Kalman

Już 1 czerwca rozpocznie się finał zawodów University Rover Challenge 2022, podczas których łazik zaprojektowany przez zespół AGH Space Systems zmierzy się z 36 projektami łazików marsjańskich z całego świata. Na studentów czeka wiele wyzwań, a wśród nich wysokie temperatury na pustyni w stanie Utah.

AGH Space Systems to studencki zespół konstrukcyjny działający przy Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie i zajmujący się rozwijaniem technologii przemysłu kosmicznego. Działalność tego koła naukowego skupia się na tworzeniu rakiet sondujących, rozwoju projektu łazika marsjańskiego oraz prowadzeniu zróżnicowanych badań z wykorzystaniem balonów stratosferycznych.

Zbudowany przez inżynierów z AGH łazik Kalman weźmie udział w czterech konkurencjach, polegających m.in. na serwisowaniu urządzeń, poszukiwaniu śladów życia oraz jeździe autonomicznej. Wszystkie zadania są zaprojektowane przez sędziów pracujących na co dzień w sektorze kosmicznym i odpowiadają prawdziwym wyzwaniom, przed którymi stają łaziki wysyłane na Marsa.

Analogowe misje kosmiczne odbędą się w miejscu odwzorowującym warunki panujące na Czerwonej Planecie, czyli w Mars Desert Research Station, zlokalizowanej na pustyni w stanie Utah. To jest bardzo odludne miejsce, z trudnym podłożem oraz wysokim nasłonecznieniem, przez co raczej nie pozwoli na osiągnięcie sukcesu żadnym niedopracowanym lub ulegającym częstym awariom projektom łazików. Z tego względu o wyniku danego łazika często decyduje nie tylko jego stopień zaawansowania technicznego, ale również obecność osób zdolnych do szybkiej eliminacji pojawiających się błędów. To dlatego AGH Space Systems zabierze w tym roku do Stanów aż dwanaścioro specjalistów z różnych dziedzin.

Podczas zawodów krakowski zespół zaprezentuje nowe podsystemy łazika, nad którymi pracował przez ostatni rok. Wśród nich znajdziemy m.in. chwytak wyposażony w kamery, czujniki odległości i wymienne szczęki umożliwiające złapanie nawet małego klucza imbusowego. Precyzję mobilnego robota zapewni także ukończony po dwóch latach prac sześciostopniowy manipulator, pozwalający na przyjęcie przez chwytak dowolnej pozycji. Co więcej, dzięki zastosowaniu algorytmów kinematyki odwrotnej operator będzie mógł wybrać dokładne położenie, w którym ma się znaleźć chwytak, a program samodzielnie wyliczy, o ile stopni należy przesunąć każdy z członów manipulatora, aby osiągnąć zamierzony cel.

Swój debiut na pustyni będzie także miała ulepszona nawigacja autonomiczna, której poprzednia wersja zapewniła Kalmanowi nagrodę za najlepszy przejazd autonomiczny w ramach zawodów European Rover Challenge 2021. W tym roku podczas wyznaczania odpowiedniej trasy dla łazika będzie ona brała pod uwagę nie tylko wysokość przeszkód, ale i ich nachylenie, co powinno znacznie usprawnić cały przejazd. Modernizacji uległa także komunikacja z Kalmanem, która dzięki całkowitemu przejściu na łączność radiową będzie możliwa z odległości nawet kilometra.

Zawody zakończą się 4 czerwca – wtedy poznamy tegorocznych zwycięzców. Relację z całego wydarzenia w Stanach Zjednoczonych będzie można śledzić zarówno w mediach społecznościowych AGH Space Systems, jak i na stronie organizatorów University Rover Challenge.

Łazik Kalman

 

Czytaj więcej:

 

Źródło: AGH Space Systems

Opracowanie: Elżbieta Kuligowska

Na zdjęciach: Łazik Kalman i Zespół łazika z AGH Space Systems. Żródło: AGH

Reklama