Przejdź do treści

Księżycowa misja EIRENE w habitacie LunAres

Księżycowa misja EIRENE w habitacie LunAres

3 września 2021 r. rozpoczęła się dwutygodniowa analogowa misja księżycowa EIRENE w habitacie LunAres w Pile. Biorą w niej udział: Agnieszka Elwertowska z Polski, Karina Kijak z Polski, Diego Pérez Reyes z Meksyku, Felipe Ignacio Suazo González z Chile, Marcos Eduardo Rojas Ramirez z Meksyku, Eleonora Kaiser z Cypru. Członków misji będzie można obejrzeć na żywo podczas transmisji w trakcie European Rover Challenge 2021 w dniach 11-12 września br.

Księżycowa misja EIRENE w habitacie LunAres na byłym wojskowym lotnisku w Pile odbywa się w dniach 3-16 września 2021 r. Biorą w niej udział: Agnieszka Elwertowska z Polski, Karina Kijak z Polski, Diego Pérez Reyes z Meksyku, Felipe Ignacio Suazo González z Chile, Marcos Eduardo Rojas Ramirez z Meksyku, Eleonora Kaiser z Cypru.

Głównymi inicjatorami misji są Agnieszka Elwertowska oraz dr hab Marcin Dornowski (AWFiS Gdańsk), który wpadł na pomysł jak redukować stres u astronautów w trakcie izolacji i chciał go przetestować w warunkach izolacji. Wcześniej były przeprowadzane testy, dotyczące redukcji stresu, ale odbywały się w warunkach laboratoryjnych, a nie w trakcie misji analogowej, gdzie jej uczestnicy są poddani izolacji do otoczenia. Organizatorzy liczą, że zaplanowany eksperyment w trakcie trwania analogowej misji księżycowej EIRENE zakończy się sukcesem oraz publikacją naukową.

Misja jest organizowana we współpracy z AWFiS Gdańsk, Space is More oraz  z European Space Foundation, która co roku organizuje międzynarodowe zawody European Rover Challenge. W tym roku w trakcie European Rover Challenge 2021 została zaplanowana transmisja na żywo (live stream) z misji EIRENE, w czasie której będzie można  m.in. zobaczyć spacer kosmiczny na powierzchni Księżyca oraz wziąć udział w wirtualnej wycieczce po habitacie LunAres.

Nazwa misji nie jest przypadkowa. Wzięła się od greckiej bogini Eirene (także Ejrene), córki Zeusa i Temidy, która była boginią pokoju, szczególnie czczoną w Atenach. Jest identyfikowana z rzymską boginią Pax. Organizatorzy misji dodają, że była również boginią spokoju.  

A ponieważ jest to misja księżycowa, to Eirene (Jowisz LVII) jest małym zewnętrznym księżycem Jowisza, który został odkryty przez grupę astronomów z Uniwersytetu Hawajskiego pod przewodnictwem Scotta Shepparda w 2003 roku. Eirene obiega Jowisza ruchem wstecznym. Do 2019 roku księżyc nosił oznaczenie tymczasowe S/2003 J 5. Jego nazwa została wyłoniona w głosowaniu.

Więcej nt. misji napiszemy po jej zakończeniu.

Źródło: Agnieszka Elwertowska

Paweł Z. Grochowalski

 

Reklama