Przejdź do treści

Księżycowe wyzwanie - wyznacz bezpieczny szlak dla łazika!

Szlak łazika na Księżycu

Entuzjaści badania Księżyca, w każdym wieku i z całego świata, mają za zadanie pomóc zidentyfikować rejony Księżyca, które mogą stanowić zagrożenie dla łazików lub astronautów badających powierzchnię w ekscytującej nowej serii wyzwań EXPLORE Data Challenges. Wyzwanie EXPLORE Lunar Challenge jest otwarte dla wszystkich, którzy chcą spróbować.

 

Prześlij swój szlak księżycowy przed 1 grudnia 2022 r. i weź udział w losowaniu nagród, w tym kawałka meteorytu księżycowego!

 

Zwycięzcy zostaną powiadomieni 11 grudnia 2022 r., co zbiegnie się z obchodami ostatniego lądowania na Księżycu Apollo 17, z okazji ostatniej 50. rocznicy Apollo. Przyszłość podróży na Księżyc leży w misji NASA Artemis, która planuje wkrótce ponownie zabrać ludzi na Księżyc!

 

Wyzwanie księżycowe można podjąć w trzech kategoriach, które dotyczą uczniów (EXPLORE Lunar Classroom Challenge 2022), ogółu społeczeństwa (EXPLORE Public Lunar Challenge 2022) oraz studentów i profesjonalistów (EXPLORE Machine Learning Lunar Data Challenge).

 

EXPLORE Lunar Classroom Challenge 2022

To wyzwanie kierowane do uczniów. Przygotowany dla nich zestaw zadań Classroom Lunar Data Challenge obejmuje interaktywne i wciągające zajęcia dotyczące uczenia maszynowego i eksploracji Księżyca. Zadania obejmują oznaczanie cech powierzchni i nakreślenie bezpiecznego szlaku dla łazika księżycowego. Zajęcia skierowane są do uczniów w wieku 10-14 lat. Można je realizować online lub w klasie. 

Oznaczanie miejsc na Księżycu

Na ilustracji: Przykład oznaczania różnych formacji terenu na powierzchni Księżyca. Źródło: Explore Data Challenges

Zbadaj rzeczywiste zdjęcia satelitarne Księżyca i naucz się rozpoznawać i oznaczać elementy, takie jak stare kratery, nowe kratery, grzbiety i inne. Pobierz wydruki powierzchni Księżyca i oznacz wszystkie możliwe zagrożenia, korzystając z wiedzy zdobytej w powyższych ćwiczeniach. Możesz to zrobić w programie PowerPoint, używając narzędzi do adnotacji w telefonie lub drukując obraz i rysując lub malując na etykietach.

EXPLORE Public Lunar Challenge 2022

Weź udział w publicznym wyzwaniu EXPLORE Lunar Challenge, aby zaplanować podróż łazika po powierzchni Księżyca. Oznacz jak najwięcej zagrożeń, takich jak Kratery, Wzniesienia i Grzbiety. Zaplanuj swoją podróż, unikając niebezpieczeństw. Odwiedź jak najwięcej interesujących miejsc naukowych. Zakończ w punkcie "koniec".

Challenge image map

Na ilustracji: Mapa powierzchni  Księżyca. Obszary szczególnie niebezpieczne są zaznaczone czerwonymi kreskami. Źródło: Explore Data Challenges.

Oznacz wszystkie zagrożenia, które znajdziesz na powyższym obrazie powierzchni Księżyca. Aby Ci pomóc, najbardziej niebezpieczne, strome obszary są zaznaczone czerwonym kreskowaniem jako „Strefy ograniczone”. Skorzystaj z mapy wysokości, aby zidentyfikować potencjalne zagrożenia.

EXPLORE Machine Learning Lunar Data Challenge

Wyzwanie Machine Learning Lunar Data Challenge jest otwarte dla studentów, badaczy i profesjonalistów z dziedzin związanych z naukami planetarnymi, ale także dla każdego, kto ma doświadczenie w przetwarzaniu danych. Istotą tego wyzwania jest wykorzystanie technik uczenia maszynowego do identyfikacji określonych cech geomorfologicznych Kopuły Archytasa na Księżycu. W ramach finansowanego przez Komisję Europejską projektu EXPLORE jest to krok w kierunku automatyzacji mapowania planet i identyfikacji zagrożeń czy zasobów.

Mapa geologiczna Archytas Dome

Na ilustracji: Mapa geologiczna Archytas Dome (M'Gonigle, W, J i Schleicher, 1972, USGS) (na dole) i obraz LROC NAC (na górze). Źródło: Explore Data Challenges.

Wyzwanie EXPLORE Machine Learning Data Challenge skupia się na Archytas Dome i jego okolicach. Ta formacja znajduje się wewnątrz Mare Frigoris na 55,5 N° i 0,9° E. Na południu długi kanał prowadzi w kierunku Frigoris między kraterami w różnym wieku, głazami i wzgórzami. Heterogeniczność tej strefy sprawia, że jest to odpowiedni scenariusz do przeprowadzenia tego wyzwania związanego z danymi.

 

Więcej informacji oraz formularze do rejestracji i przesyłania wyników:

 

Opracowanie: Joanna Molenda-Żakowicz

Na ilustracji: Przykład wyznaczenia szlaku dla łazika księżycowego. Źródło: Explore Data Challenges.

Reklama