Przejdź do treści

Kształt galaktyk zależny od ich prędkości obrotu

Najnowsze badanie przeprowadzone przez doktor Caroline Foster z University of Sydney po raz pierwszy potwierdza, że prędkość obrotu galaktyk ma wpływ na ich kształt. Wyniki wykazują, że galaktyki, które obracają się szybciej są bardziej płaskie niż ich wolniej obracające się odpowiedniki.

Najpopularniejszym obowiązującym podziałem galaktyk jest klasyfikacja galaktyk Hubble’a, która została zaproponowana przez Edwina Hubble’a w 1926 roku. Według niej ze względu na kształt rozróżnia się 4 główne typy galaktyk – eliptyczne, spiralne, soczewkowate oraz nieregularne. Kształt galaktyki może powiedzieć dużo o jej przeszłości oraz wydarzeniach, które na nią wpłynęły, jak na przykład kolizja z inną galaktyką.

“To pierwszy raz kiedy byliśmy w stanie precyzyjnie zmierzyć w jaki sposób kształt galaktyk zależy od którejś z jej cech – w tym przypadku wzięliśmy pod uwagę jej szybkość obrotu” – mówi doktor Foster.

Badania doktor Foster wykazały, że im szybciej galaktyka się obraca, tym jej kształt jest bardziej płaski. “Wśród galaktyk spiralnych, które mają postać dysku z gwiazdami, te szybciej obracające się mają również bardziej okrągłe dyski” – wyjaśnia profesor Scott Croom z University of Sydney, który jest współautorem badań.

Do przeprowadzenia analizy astronomowie wykorzystali urządzenie SAMI (ang. Sydney Australian Astronomical Observatory Multi-object Integral Field Spectrograph) znajdujące się w Siding Spring Observatory przy Coonabarabran w australijskim stanie Nowej Południowej Walii.

“Nowe rozwiązanie technologiczne w SAMI nazywane ‘sześciowiązkami’ (ang. ‘hexabundles’) pozwala nam zobaczyć galaktyki w 3D” – dodaje doktor Julia Bryant, również z University of Sydney. “Dzięki tym obrazom w 3D jesteśmy w stanie nie tylko zobaczyć jak wyglądają poszczególne z tysięcy galaktyk, ale także szczegółowo przyjrzeć się w jaki sposób porusza się w nich gaz i gwiazdy”.

“SAMI może badać jednocześnie 13 różnych galaktyk, więc zebraliśmy dane o ich bardzo dużej liczbie” – mówią naukowcy. Przedmiotem ich badań był zbiór 845 galaktyk, prawie 3-krotnie więcej niż największe badanie przeprowadzone do tej pory.

Wyniki badań naukowców z University of Sydney zostaną opublikowane 21 listopada 2017 roku w czasopiśmie Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.

 

Źródło:  Monthly Notices of the Royal Astronomical Society

Więcej informacji:

Na zdjęciu: obrazy kilku galaktyk obserwowanych przez SAMI zrobione przez teleskop NAOJ Subaru. Źródło: National Astronomical Observatory of Japan, Caroline Foster, University of Sydney, Dan Taranu, University of Western Australia.

 

Reklama