Przejdź do treści

Lądownik Philae obudził się na komecie 67P/Czuriumow-Gierasimienko

Wizja artystyczna przedstawiająca lądownik Philae na powierzchni komety. Źródło: ESA

Lądownik sondy Rosetta obudził się po 211 dniach hibernacji na powierzchni komety 67P/Czuriumow-Gierasimienko. Przez siedem miesięcy Philae pozbawiony był dostępu do światła słonecznego, w związku z czym baterie na jego pokładzie nie były optymalnie naładowane.

Schowany w cieniu lądownik przestał nadawać 15 listopada 2014 roku po wykonaniu wcześniej zaplanowanych, głównych badań komety. Obecnie zespoły zaangażowane w misję starają się skoordynować plan lotu Rosetty, aby przeprowadzić dodatkowe badania za pomocą obudzonego z hibernacji lądownika.

Próby połączenia z Philae prowadzono od marca bieżącego roku w związku z poprawą warunków na komecie, jednak planowane połączenie udało się uzyskać dopiero kilka dni temu. Wieczorem 13 czerwca lądownik połączył się na 85 sekund z sondą Rosetta, która następnie przesłała sygnał do centrum ESA w Darmstadt. Kolejne (krótsze) połączenie nastąpiło dzień później.

Obecnie naukowcy czekają na kolejne kontakty z lądownikiem, w którego pamięci zapisane jest 8 tysięcy pakietów danych. Poprawiające się warunki na komecie najprawdopodobniej pozwolą na kontynuowanie misji i dalsze badania z użyciem Philae.

Misja Rosetta rozpoczęta została w marcu 2004 roku. Przez dziesięć lat sonda przebywała w przestrzeni kosmicznej, trzykrotnie korzystając z asysty grawitacyjnej Marsa i Ziemi. Do badanej komety dotarła dopiero w sierpniu 2014 roku, wcześniej przelatując w pobliżu planetoid Steins i Lutetia (odpowiednio w roku 2008 i 2010). Lądownik Philae dotarł do powierzchni komety 12 listopada 2014 roku, przesyłając wiele wartościowych danych. Misja jest realizowana przez kraje członkowskie ESA (przy współudziale Polski) oraz NASA.

Więcej informacji:
Philae wake-up triggers intense planning

Opracowanie:
Grzegorz Iwanicki

Źródło: ESA

Na zdjęciu: Wizja artystyczna przedstawiająca lądownik Philae na powierzchni komety. Źródło: ESA

Reklama