Przejdź do treści

Laureatka polskiej olimpiady astronomicznej będzie mieć własną planetoidę!

Zofia Kaczmarek i inni laureaci Olimpiady Astronomicznej
Dzisiaj odbyło się uroczyste zakończenie finału 60. Olimpiady Astronomicznej. Wyniki przedstawimy wkrótce, a na razie mamy dla Was sensacyjną wiadomość: imieniem zwyciężczyni olimpiady - Zofii Kaczmarek z Torunia - zostanie nazwana planetoida!

Taką deklarację złożyli polscy łowcy planetoid: Michał Kusiak i Michał Żołnowski. Zaproponują Międzynarodowej Unii Astronomicznej (IAU), aby jedna z odkrytych przez nich planetoid otrzymała imię laureatki jubileuszowej 60. edycji polskiej olimpiady astronomicznej. Polski konkurs jest jednym z najstarszych na świecie spośród szkolnych olimpiad astronomicznych. Na dodatek Zofia Kaczmarek wygrała olimpiadę po raz drugi z rzędu. Jest uczennicą Gimnazjum i Liceum Akademickiego w Toruniu.

Pozostałymi laureatami olimpiady zostali: Bartosz Dzięcioł, Michał Wójcik, Patryk Rachwał, Dawid Borys, Błażej Rozwoda, Zbigniew Przygoda, Bartosz Salwiczek, Kornel Księżak. Pełne wyniki podamy wkrótce, jak tylko uzyskamy stosowne informacje od organizatorów (już są, razem ze zdjęciami - czytajcie tutaj)

"Urania" co roku mocno wspiera olimpiadę astronomiczną.

Więcej informacji:

Na zdjęciu:
Laureaci poprzedniej edycji olimpiady, a wśród nich Zofia Kaczmarek, która wygrała ponownie w tym roku wygrała zawody. Fot.: Planetarium Śląskie.

Astronarium nr 23 o Olimpiadzie Astronomicznej. Około 4:10 rozmowa z Zofią Kaczmarek, która wygrała zarówno w tym roku, jak i w ubiegłym.Reklama