Przejdź do treści

Lekka rakieta Kuaizhou wysyła satelitę obserwacji lasów

Z centrum startowego Jiuquan w Chinach, wystartowała niewielka rakieta Kuaizhou-1A wynosząc na orbitę trzy małe satelity: Jilin –  satelitę teledetekcyjnego do monitoringu leśnego oraz dwa minisatelity standardu CubeSat-2U.

Start odbył się 9 stycznia o godzinie 5:11 (polskiego czasu) z Centrum Startów Satelitów Jiuquan na Pustynii Gobi. Ładunki zostały wysłane na orbitę o wysokości około 500 km i inklinacji 97 stopni. Był to pierwszy komercyjny start tej rakiety.

Informacje o ładunku


Jilin Linye-1 (pełna nazwa głównego satelity) to już trzeci satelita systemu. Obiekt waży 165 kg i jest w stanie rejestrować filmy pasa o szerokości 11,5 km w wysokiej rozdzielczości. Projekt satelitów Jilin jest niezwykle ambitny. Docelowo na orbicie do 2020 roku ma się znaleźć 60 takich satelitów, co da możliwość zobaczenia każdego punktu globu w odstępach najwyżej 30 minut. Jeszcze dalszym planem jest wysłanie 138 satelitów do 2030 roku. Wówczas rozdzielczość czasowa obserwacji zmniejszy się do 10 minut.

Pozostałymi ładunkami były Xingyun Shiyan-1 – minisatelita demonstrujący technologie przesyłu sygnału w wąskim paśmie z niskiej orbity wokółziemskiej oraz Caton-2 – cubesat testujący system wymiany danych w morskim paśmie VHF, bazujący na obecnym systemie Automatycznej Identyfikacji Statków AIS. VDES miałby mieć podobną funkcjonalność, jednak cechowałby się kilkudziesięciokrotnie większą przepływnością danych, dzięki czemu można by było wysyłać w takich wiadomościach nawigacyjnych dużo więcej informacji dla płynących statków.

Rakieta


Kuaizhou to trzystopniowa rakieta szybkiego reagowania na paliwo stałe z dodatkowym czwartym stopniem na paliwo hipergoliczne do cyrkularyzacji orbity. Bazuje na technologii rakiet balistycznych. Jest przeznaczona do wysyłania małych satelitów obserwacyjnych w surowym reżimie czasowym. Masa rakiety to około 30 t, a wysokość 20 m. Jest w stanie wynieść na orbitę heliosynchroniczną o wysokości 700 km ładunek o masie do 200 kg. Pierwsze trzy stopnie rakiety używają pojedynczych silników z niewysuwalną dyszą. Czwarty stopień nie odłącza się od wynoszonego ładunku. Redukuje to masę rakiety, gdyż integruje część systemów satelity i rakiety w ramach jednej jednostki.

Profil startowy


Nie dysponujemy dokładnym zestawieniem profilu startowego tej misji. Można jednak opisać jak wygląda charakterystyczny lot tej rakiety.

Typowy lot trwa zazwyczaj około 15-20 minut. Pierwsze trzy stopnie rakiety odpalane są sekwencyjnie w krótkich odstępach czasu. Już na wysokości 36 km, po 83 sekundach lotu wypala się paliwo pierwszego stopnia. 78 sekund później kończy pracę drugi stopień. Rakieta leci wtedy na wysokości powyżej 100 km. Przez około 30 sekund trwa dryf, nastęþnie odpalony zostaje ostatni stopień na paliwo stałe. 4 minuty i 44 sekundy po starcie, od rakiety odłącza się trzeci stopień.

Czwarty stopień zasilany tetratlenkiem diazotu oraz dimetylohydrazyną (UDMH) może pracować nawet przez 13 minut, ustawiając wynoszony ładunek na precyzyjnej orbicie. Czwarty stopień dostarcza także całemu systemowi trójosiowej kontroli orientacji podczas faz lotu drugiego i trzeciego stopnia.

System startowy oprócz rakiety składa się z mobilnej platformy startowej. Dzięki temu Kuaizhou może startować z dowolnego kosmodromu w Chinach.

Więcej informacji:

Źródło: Spaceflight101.com

Na zdjęciu: Startująca 9 stycznia 2017 roku rakieta Kuaizhou-1A z satelitą Jilin-1 i dwoma CubeSatami. Źródło: Xinhua/Wang Jiangbo

Reklama