Przejdź do treści

LEM W KOSMOSIE, czyli Stanisław Lem uhonorowany na ISS

Stanisław Lem w kosmosie

Z okazji obchodów Roku Lema i setnej rocznicy urodzin polskiego pisarza science fiction, francuski astronauta ESA – Thomas Pesquet – będzie uprzejmy uhonorować Stanisława Lema na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). W tym celu nawiązał on współpracę z Polską Fundacją Fantastyki Naukowej oraz Europejską Agencją Kosmiczną. Jaka będzie forma uhonorowania? Przekonamy się o tym już we wrześniu 2021 r.

LEM W KOSMOSIE” jest to wspólny projekt zorganizowany przez Polską Fundację Fantastyki Naukowej oraz Europejską Agencję Kosmiczną (ESA). Jego celem jest uhonorowanie osoby polskiego pisarza science fiction Stanisława Lema oraz jego twórczości na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). We wrześniu 2021 r. przypada setna pisarza. Wydarzenie to wpisuje się w obchody Roku Stanisława Lema. Nie znamy jeszcze sposobu, w jaki dojdzie do uhonorowania naszego pisarza. O formule tego wydarzenia dowiemy się już we wrześniu 2021 r.

UHONOROWANIE STANISŁAWA LEMA NA MIĘDZYNARODOWEJ STACJI KOSMICZNEJ

Rodzaj ludzki jako jedyny gatunek zamieszkujący Ziemię posiadł zdolność podróży międzyplanetarnych. To właśnie umiejętność przemierzania kosmicznej pustki, do przetrwania w której natura nie była władna przystosować żadnego żywego organizmu, definiuje nas w pełni jako istoty rozumne. Wkroczenie w kosmos stanowi zatem wyznacznik naszej inteligencji, jak również wyraz ostatecznej supremacji nad przyrodą. Konfrontacja z nim bywa jednak również testem naszego człowieczeństwa – kiedy zawodzą automaty lub brakuje danych, by nakarmić maszyny cyfrowe i trzeba podejmować trudne decyzje.

W osi twórczości Stanisława Lema, jako humanisty i filozofa, stoi więc wbrew pozorom nie technika czy kosmos, ale właśnie człowiek. Przestrzeń kosmiczna jest tam tylko tłem. Sceną, na której rozgrywają się ludzkie dramaty, wyzwaniem, z jakim trzeba się mierzyć, a także lustrem, odbijającym nas samych – ze wszystkimi naszymi słabościami, uprzedzeniami i zwodniczym zapatrzeniem w siebie.

Skoro zatem na kartach dzieł naszego wybitnego futurologa kosmos w szczególny sposób nadaje perspektywę wymiarowi człowieczeństwa, wydaje się, że nie ma lepszego sposobu na uhonorowanie Stanisława Lema w setną rocznicę jego urodzin, niż właśnie w przestrzeni kosmicznej. W miejscu, z którego nasz świat jawi się jako wspólny dom całej bez wyjątku ludzkości.

Inicjatywa upamiętnienia Stanisława Lema w kosmosie, wychodząca od Polskiej Fundacji Fantastyki Naukowej, spotkała się z życzliwym przyjęciem ze strony zarówno krajowych jak i zagranicznych instytucji. Szczególnie cenne stało się poparcie tej koncepcji przez Europejską Agencję Kosmiczną, która nawiązując współpracę z Fundacją w ramach obchodów tegorocznego jubileuszu, zgodziła się zrealizować przedstawiony pomysł. W przedsięwzięcie włączyła się także Polska Agencja Kosmiczna, wspierając podjęte przez Fundację działania.

Stanisław Lem uhonorowany zostanie w roku swoich setnych urodzin na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej dzięki uprzejmości francuskiego astronauty ESA, Thomasa Pesqueta, stając się pierwszym polskim pisarzem upamiętnionym w tak wyjątkowy sposób. Jego symboliczna obecność na skraju otaczającego nas gwiezdnego oceanu stanowić będzie nie tylko hołd złożony jego osobie i twórczości, ale przypomni także o przygodzie, jaka pewnego dnia czeka ludzkość na międzyplanetarnych szlakach.

Łukasz Marek Fiema

Space Dragon Crew-2

HARMONOGRAM MISJI SPACEX CREW-2

 • 23 kwietnia 2021 r. mało miejsce wystrzelenie rakiety SpaceX Falcon 9 niosącej statek kosmiczny firmy Crew Dragon na misję NASA SpaceX Crew-2.
 • Na pokładzie kapsuły znaleźli się astronauci NASA Shane Kimbrough i Megan McArthur, astronauta ESA (Europejska Agencja Kosmiczna) Thomas Pesquet oraz astronauta Akihiko Hoshide z Japońską Agencją Badań Kosmicznych (JAXA).
 • 24 kwietnia 2021 r. załogowa kapsuła Dragon 2 Endeavour dotarła do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Podróż trwa 23 godziny i zostaje zakończona dokowaniem do portu w module Harmony.
 • Po raz pierwszy do stacji zadokowane były równocześnie dwa załogowe statki kosmiczne, a na pokładzie ISS przez krótki czas przebywała podwojona liczba, czyli aż 11 obsługujących ją osób.
 • Kilka dni później nastąpił powrót poprzedniej zmiany astronautów, czyli Crew-1 (Walker, Hopkins, Glover i Noguchi) na Ziemię.
 • Podczas sześciomiesięcznego pobytu na pokładzie orbitującego laboratorium zostaną przeprowadzone eksperymenty naukowe i prace konserwacyjne.
 • Planowane są także ekspedycje i działania poza stacją, m. in. w celu instalacji paneli słonecznych.
 • We wrześniu nastąpi uroczyste uhonorowanie Stanisława Lema na pokładzie ISS przez Thomasa Pesquet’a.
 • Powrót Crew-2 na Ziemię w przybliżonym terminie 31 października 2021 r.
   

Źródło: Polska Fundacja Fantastyki Naukowej

Oprac. Paweł Z. Grochowalski

Reklama