Przejdź do treści

Letni obóz astronomiczny AstroCamp w Portugalii

Uczestnicy AstroCamp 2016
Uczniowie szkół średnich mają szanse wziąć udział w obozie astronomicznym w Portugalii. AstroCamp odbędzie się od 6 do 20 sierpnia 2017 r. W najbliższych dniach można rejestrować swój udział w webcaście na temat obozu, a formalny nabór zgłoszeń rozpocznie się w kwietniu.

W obozie mogą wziąć udział uczniowie z krajów Unii Europejskiej, czyli także z Polski. Dodatkowo wsparcie dla obozu zaoferowało Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO), które ufunduje stypendium, o które ubiegać mogą się uczniowie z krajów członkowskich ESO - tutaj także Polska jest w dobrej pozycji, bowiem od dwóch lat należy także do ESO.

Sam obóz odbędzie się od 6 do 20 sierpnia 2017 r. w Centre for Environmental Education and Interpretation of the Corno de Bico Protected Landscape w północnej Portugalii. Językiem roboczym obozu będzie angielski. Zaplanowano zajęcia w formie codziennych lekcji i warsztatów, zakończonych egzaminem. Będą też obserwacje nieba, zarówno okiem nieuzbrojonym (obóz obejmuje okres maksimum roju Perseidów), jak i przy pomocy teleskopów. Uczestnicy będą mieli szanse pracować na rzeczywistych danych z najlepszych teleskopów na świecie, a także wziąć udział w grach sportowych i wycieczkach pieszych.

Zainteresowani uczniowie mogą w najbliższych dniach wziąć udział w webcaście na temat obozu. W jego trakcie prezentacji dokona jedna z ubiegłorocznych uczestniczek, będą też przedstawione dokładniejsze informacje i procedura uzyskania kwalifikacji do udziału AstroCamp (liczba miejsc na obozie jest ograniczona). Zgłaszać się do webcastu można do 23 lutego, a wydarzenie odbędzie się 25 lutego 2017 r.

Z kolei zapisy na obóz zostaną otwarte 1 kwietnia i potrwają do 20 kwietnia 2017 r. Trzeba przygotować list motywacyjny, rekomendację i zaświadczenie o ocenach szkolnych za ostatni okres. Wstępnie zakwalifikowane osoby zostaną następnie zaproszone w dniach 27-28 maja 2017 na rozmowy kwalifikacyjne na Skypie. Uprawnieni do udziału w AstoCamp są uczniowie z trzech ostatnich klas szkół średnich. Opłata za udział w obozie wynosi 400 euro (nie obejmuje kosztów dojazdu do lotniska w Porto).

Więcej informacji:

Źródło: ESO

Na zdjęciu:
Uczestnicy obozu AstroCamp 2016 w Portugalii. Źródło: ESO/C. Martins.


Reklama