Przejdź do treści

W listopadzie nowa misja EarthKAM dla szkół

Dzięki NASA uczniowie mogą uzyskać zdjęcia wytypowanych przez siebie obszarów na powierzchni Ziemi wykonane z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Nauczyciele i szkoły, także polskie, mogą zgłaszać się do projektu Sally Ride EarthKAM. Najbliższa misja w dniach 10-13 listopada 2015 r.

Nazwa projektu – EarthKAM – w rozwinięciu oznacza Earth Kknowledge Acquired by Middle school students. Mogą zgłaszać się do niego nauczyciele lub pracownicy instytucji edukacyjnych. Projekt jest skierowany do uczniów w wieku gimnazjalnym, ale można też zgłaszać szkoły, do których uczęszczają uczniowie młodsi lub starsi. Udział w projekcie jest bezpłatny.

Po zgłoszeniu szkoły lub instytucji na stronie internetowej www.earthkam.org, trzeba poczekać na akceptację ze strony NASA. W przypadku pozytywnej odpowiedzi uzyskamy dwa konta: "teacher" oraz "mission". Najpierw należy zalogować się na konto "teacher", gdzie można wybrać misje, w których chcemy wziąć udział wraz ze swoimi uczniami. Zazwyczaj dostępne są cztery misje w roku, a najbliższa będzie przeprowadzona w okresie od 10 do 13 listopada 2015 r.

Dzięki udziałowi w projekcie Sally Ride EarthKAM uczniowie mogą zgłosić propozycje wykonania z orbity okołoziemskiej zdjęć wskazanych punków na powierzchni Ziemi. Zgłoszenia są kierowane do kamery zamontowanej na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) i po ich wykonaniu są przesyłane na Ziemię. Potem uczniowie mogą oglądać i analizować zdjęcia za pomocą witryny internetowej projektu.

Istnieje instrukcja w języku polskim opisująca procedurę zgłaszania się do projektu. Zwracamy uwagę, że adres strony projektu niedawno uległ zmianie, co nie zostało uwzględnione w polskiej instrukcji. Poprawny adres to: www.earthkam.org.

Projekt wywodzi się od pomysłu dr Sally Ride, pierwszej Amerykanki w kosmosie, która zainicjowała go w 1995 roku. Wtedy nosił nazwę KidSat. Kamera projektu była obecna na pokładach trzech wahadłowców (misje STS 76, STS 81 i STS 86). W 1998 roku NASA zmieniła nazwę projektu na EarthKAM i kontynuowała go przy lotach STS 89 i STS 99. W roku 2001 w ramach Ekspedycji 1 kamera trafiła na pokład stacji orbitalnej ISS. Gdy w 2012 roku astronautka Sally Ride zmarła, NASA postanowiła uczcić jej pamięć zmieniając rok póxniej nazwę projektu na Sally Ride EarthKAM.

Więcej informacji:

Źródło: NASA

Na ilustracji:
Witryna internetowa projektu Sally Ride EarthKAM. Źródło: NASA.


Reklama