Przejdź do treści

W Łodzi otwarto nowe planetarium

Od stycznia 2016 r. mamy w Polsce nowe planetarium. Nowoczesna placówkę tego typu otwarto je w Łodzi. Planetarium EC1 będzie stanowić część Centrum Nauki i Techniki.

Planetarium powstało w kompleksie EC1 Łódź - budynkach dawnej elektrowni, działającej od 1907 do 2000 roku. Budynki wyremontowano i dostosowano do funkcjonowania jako przyszłe Centrum Nauki i Techniki. Łódzki odpowiednik Centrum Nauki Kopernik rozpocznie działalność w 2017 roku, ale już od teraz widzowie mogą przychodzić na seanse w nowoczesnym planetarium. Testowy pokaz odbył się 12 września 2015 r. w ramach imprezy popularnonaukowej SpiN-Day, a oficjalna inauguracja nastąpiła 8 stycznia 2016 r. i od tego momentu Planetarium EC1 w Łodzi jest już dostępne dla wszystkich widzów. Dodatkowo, 23 stycznia 2016 r., odbyły się specjalne pokazy dla pracowników innych planetariów, popularyzatorów nauki i naukowców, aby nawiązać ściślejszą współpracę z innymi placówka mi w Polsce.

Kopuła planetarium ma średnicę 18 metrów, a ekran sferyczny znajdujący się pod nią, rozciąga się na 14 metrów. Pod kopułą może usiąść 110 widzów, na fotelach rozmieszczonych w stylu kinowym (czyli nie dookoła, jak w planetariach dawnych typów, tylko w rzędach o różnej wysokości, podobnie jak w salach kinowych). Planetarium dysponuje najnowocześniejszym systemem projekcyjnym o rozdzielczości 8K.

Placówka pochwaliła się, ze w ciągu pierwszych dwóch tygodni od uruchomienia systemu rezerwacji, za jego pomocą zarezerwowano 21300 miejsc na pokazy i projekcje.

Strona internetowa Planetarium EC1 ma adres www.planetariumec1.pl.

Więcej informacji:

Na zdjęciu:
Część budynku EC1 Wschód, w którym znajduje się nowe planetarium w Łodzi. Fot. K. Czart