Przejdź do treści

Loty Rakiet Eksperymentalnych – Jesień 2020

LRE jesień 2020

Polskie Towarzystwo Rakietowe ogłosiło jesienny termin Lotów Rakiet Eksperymentalnych. Wydarzenie odbędzie się w weekend z 10 na 11 października 2020 r. Starty, jak co roku, będą przeprowadzane na poligonie w Drawsku Pomorskim.

Polskie Towarzystwo Rakietowe ogłosiło 10 lipca br. na swoim profilu na Facebooku, że tegoroczne  Loty Rakiet Eksperymentalnych (LRE) wystartują 10 października o godz. 08:00, a zakończą się 11 października o godz. 16:00. Miejsce wydarzenia to poligon wojskowy w Drawsku Pomorskim. W razie gdyby nie dopisała pogoda, zapasowy termin wydarzenia został przewidziany na 17-18 października 2020 r..

Loty Rakiet Eksperymentalnych (LRE) to wydarzenie, podczas którego testowane są rakiety eksperymentalne i odbywają się loty badawcze z ładunkiem użytecznym. LRE zazwyczaj odbywają się 2 razy w roku (wiosną i jesienią) na poligonie wojskowym w Drawsku Pomorskim, gdzie maksymalny pułap wynosi 15 km. Impreza ma charakter zamknięty. Uczestniczenie w niej możliwe jest po wcześniejszym wypełnieniu zgłoszenia. Wstęp jest darmowy dla członów PTR. Osoby niezrzeszone obowiązuje opłata za uczestnictwo w wysokości 20 zł/osoba. Goście z zagranicy obciążeni są opłatą 25 euro i wymagają zgłoszenia minimum 1 miesiąc przed terminem imprezy - w celu weryfikacji przez kontrwywiad.

Zespoły, które chciałyby wziąć udział w testowaniu swoich konstrukcji, proszone są o wypełnienie formularzy dostępnych na stronie PTR.

Ze względów bezpieczeństwa, wszystkie starty powinny odbywać się pod kątem minimum 3 stopnie od pionu w kierunku centralnej części poligonu.

Dla lotów powyżej pułapu 3 km należy przesłać planowany profil lotu, z odległością miejsca lądowania od startu w przypadku zadziałania i niezadziałania systemu odzysku.

W przypadku rakiet napędzanych silnikami własnej konstrukcji wymagamy również przesłania wykresu ciągu z hamowni.

Oprac. Paweł Z. Grochowalski

Źródło: PTR

Reklama