Przejdź do treści

Loty Rakiet Eksperymentalnych – Jesień 2021

Loty Rakiet Eksperymentalnych – Jesień 2021

Polskie Towarzystwo Rakietowe ogłosiło jesienny termin Lotów Rakiet Eksperymentalnych. Wydarzenie odbędzie się w weekend z 20 na 21 listopada 2021 r. Starty, jak co roku, będą przeprowadzane na poligonie w Drawsku Pomorskim.

Polskie Towarzystwo Rakietowe ogłosiło 4 listopada br. na swoim profilu na Facebooku, że tegoroczne Loty Rakiet Eksperymentalnych (LRE) odbędą się w dnia 20-21 listopada (sobota-niedziela) na poligonie wojskowym w Drawsku Pomorskim. Nie przewidziano zapasowego terminu wydarzenia.

Organizatorzy przypominają, że jest to impreza zamknięta tylko dla zespołów rakietowych. Ponieważ PTR spodziewa się wielu startów, dlatego prosi, aby jak najszybciej zgłaszać swój udział. Pomoże to w przygotowaniu imprezy od strony organizacyjnej. Prawdopodobnie zostaną wyznaczone konkretne godziny okien startowych i czasu na poszukiwanie rakiet.

Organizatorzy przygotowali dla uczestników wydarzenia:

  • Duże namioty z ogrzewaniem;
  • Wyrzutnię prętową fi 10 mm 2 m;
  • Wyrzutnię szynową 4 m.;
  • Wyrzutnię wieżową 6 m (dla rakiet o średnicy od 6 do 22 cm);
  • Podtlenek azotu, zapłonniki, flary, lonty;
  • Silniki Ikaros i Shermully;
  • Krótkofalówki;
  • Agregat prądotwórczy i przedłużacze;
  • Czajnik, wodę, zapas herbaty i kawy;
  • Sprzęt do wspinaczki na drzewa.


Loty Rakiet Eksperymentalnych (LRE) to wydarzenie, podczas którego testowane są rakiety eksperymentalne i odbywają się loty badawcze z ładunkiem użytecznym. LRE zazwyczaj odbywają się 2 razy w roku (wiosną i jesienią) na poligonie wojskowym w Drawsku Pomorskim, gdzie maksymalny pułap wynosi 15 km. Impreza ma charakter zamknięty. Uczestniczenie w niej możliwe jest po wcześniejszym wypełnieniu zgłoszenia. Wstęp jest darmowy dla członów PTR. Osoby niezrzeszone obowiązuje opłata za uczestnictwo w wysokości 20 zł/osoba. Goście z zagranicy obciążeni są opłatą 25 euro i wymagają zgłoszenia minimum 1 miesiąc przed terminem imprezy - w celu weryfikacji przez kontrwywiad.

Zespoły, które chciałyby wziąć udział w testowaniu swoich konstrukcji, proszone są o wypełnienie formularzy dostępnych na stronie PTR.

Ze względów bezpieczeństwa, wszystkie starty powinny odbywać się pod kątem minimum 3 stopnie od pionu w kierunku centralnej części poligonu.
Dla lotów powyżej pułapu 3 km należy przesłać planowany profil lotu, z odległością miejsca lądowania od startu w przypadku zadziałania i niezadziałania systemu odzysku.

W przypadku rakiet napędzanych silnikami własnej konstrukcji wymagamy również przesłania wykresu ciągu z hamowni.

Źródło: PTR

Oprac. Paweł Z. Grochowalski


 

Reklama