Przejdź do treści

Loty Rakiet Eksperymentalnych – Wiosna 2021

Loty Rakiet Eksperymentalnych - Wiosna 2021

Polskie Towarzystwo Rakietowe ogłosiło wstępny termin Lotów Rakiet Eksperymentalnych na drugi weekend czerwca 2021 r., czyli na 12 czerwca (sobota) i 13 czerwca (niedziela). Termin zapasowy to 26 czerwca i 27 czerwca. Impreza odbędzie się na poligonie w Drawsku Pomorskim.

Loty Rakiet Eksperymentalnych (LRE) to wydarzenie, podczas którego testowane są rakiety eksperymentalne i odbywają się loty badawcze z ładunkiem użytecznym. LRE zazwyczaj odbywa się 2 razy w roku (wiosną i jesienią) na poligonie w Drawsku Pomorskim, gdzie maksymalny pułap wynosi 15 km. Impreza ma charakter zamknięty, uczestnictwo jest możliwe po wcześniejszym wypełnieniu zgłoszenia. Wstęp jest darmowy dla członów PTR. Osoby niezrzeszone obowiązuje opłata za uczestnictwo w wysokości 20 zł za osobę. Goście z zagranicy obciążeni są opłatą 25 euro i wymagają zgłoszenia minimum 1 miesiąc przed terminem imprezy w celu weryfikacji przez kontrwywiad.

W tym roku wiosenne LRE odbędą się w drugi weekend czerwca 2021 r., czyli 12 czerwca (sobota) i 13 czerwca (niedziela). Termin zapasowy to 26 czerwca i 27 czerwca.
Osoby, które są zainteresowane udziałem w imprezie powinny wypełnić formularze zgłoszeniowe oraz zapoznać się z zasadami i warunkami udziału w LRE oraz z Kodeksem Bezpieczeństwa RDM.

Rakietę do startu można zgłosić za pośrednictwem formularza „Zgłoszenie startu rakiety w ramach imprezy LRE”, a następnie wypełnić „Formularz Zgłoszeniowy LRE”. W punkcie zbiórki przed wjazdem na poligon należy zgłosić się do kierownika startów i podpisać osobiście formularze zgłoszeniowe. Kierownik startów będzie miał je przy sobie, wydrukowane dla każdego uczestnika.

Więcej informacji, w tym formularze zgłoszeniowe pod linkiem.

Ze względów bezpieczeństwa wszystkie starty powinny odbywać się pod kątem minimum 3 stopnie od pionu w kierunku centralnej części poligonu.

Dla lotów powyżej pułapu 3 km należy przesłać planowany profil lotu z odległością miejsca lądowania od startu w przypadku zadziałania i nie zadziałania systemu odzysku.
W przypadku rakiet napędzanych silnikami własnej konstrukcji wymagamy również przesłania wykresu ciągu z hamowni.

W sobotę 12 czerwca (lub 26 czerwca jeśli będzie to termin zapasowy) przed wjazdem na poligon będzie miała miejsce zbiórka o godz. 10:00 na parkingu przy ul. Głównej 1 w Olesznie (link do mapy).


Źródło: PTR

Oprac. Paweł Z. Grochowalski

Reklama