Przejdź do treści

Marek Substyk nowym zastępcą redaktora naczelnego Uranii

Marek Substyk
"Urania" jeszcze bardziej otwiera się na środowisko miłośników astronomii. Zastępcą redaktora naczelnego został Marek Substyk - postać bardzo dobrze znana wśród miłośników Kosmosu i intensywnie działająca w różnych miłośniczych aktywnościach. Marek współpracował już od jakiegoś czasu z redakcją, tworząc dział związany z obserwacjami nieba.

Przedstawmy krótko sylwetkę nowego zastępcy redaktora naczelnego "Uranii - Postępów Astronomii" .

Marek Substyk (ur. 1972) swoje początki pasji astronomicznej wiąże ze słynnym powrotem komety Halleya na przełomie 1985 i 1986 roku - miał wówczas trzynaście/czternaście lat. To właśnie wtedy zaczęła się jego wieloletnia droga miłośnika astronomii, a później także popularyzatora tej dziedziny. W roku 2000 rozpoczął prowadzenie serwisu internetowego AstroCD. Cztery lata później zorganizował pierwsze zamiejscowe obserwacje astronomiczne, które wraz z kolejnymi latami przerodziły się w jeden z największych zlotów astronomicznych w Polsce. W roku 2008 powstało z kolei internetowe forum dyskusyjne AstroCD, działające do dzisiaj.

Miłośnikom astronomii znany jest także dobrze z wypraw zagranicznych z serii "Wyprawa po zorzę" (opisywanych m.in. na łamach Uranii), w których wielu miłośników astronomii otrzymało możliwość uczestniczenia w unikalnych wyjazdach za koło podbiegunowe do Norwegii (2013) i Islandii (2014). Znają go też krajowi bywalcy AstroWczasów w Bieszczadach, czy zlotów w Jodłowie, Kudłaczach i Zwardoniu.

W roku 2010 wydał swoją książkę pt. "Poradnik miłośnik astronomii", której kolejne wydania ukazały się w latach 2012 i 2014. W międzyczasie dzięki Markowi ukazały się także Atlas nieba, Atlas Księżyca, Obrotowa mapa nieba oraz wiele innych pomocy dla miłośników astronomii.

Od 2012 roku wydawnictwa Marka sygnowane są logo Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii (PTMA). Od marca 2012 kieruje Katowickim Oddziałem PTMA, który szybko stał się największym oddziałem PTMA w Polsce. W maju 2014 roku został wybrany na funkcję wiceprezesa PTMA.

Więcej informacji:Reklama