Przejdź do treści

Mars 2023 - Polska wyśle misję na Marsa!

Polska misja kosmiczna na Marsa

Dzisiaj ogłoszono plany zrealizowania polskie misji na Marsa. Ma to być niewielka bezzałogowa sonda, która wykona z orbity zdjęcia i inne pomiary. W grę wchodzi także eksperyment biologiczny. Projekt nosi nazwę Mars 2023.

9 października w Katowicach, podczas konferencji Impact mobility rEVolution`19, ogłoszono plany wysłania polskiej misji na Marsa. Projekt o nazwie Mars 2023 ma obejmować wysłanie małego bezzałogowego satelity o masie mniejszej niż 50 kg, rozmiarami podobnego do satelitów typu CubeSat. Kosmiczna sonda ma wykonywać obrazowanie satelitarne Marsa i jego księżyca Fobosa. Poza aparaturą do wykonywania zdjęć, sonda będzie też wyposażona w czujniki podczerwieni i spektrometr. Jest też pomysł, aby na pokładzie zabrać kiełkującą roślinę lub grzyby glebotwórcze w celu sprawdzenia, czy przy tak długim locie będą w stanie się rozwijać.

Mars 2023 - polska sonda do badania Marsa

Wizualizacja polskiej sondy do badania Marsa. Źródło: SatRevolution.

Sam satelita oraz większa część jego aparatury będą polskiej produkcji, natomiast w zarządzaniu misją Polakom pomogą Amerykanie. Do wystrzelenia sondy wykorzystana zostanie rakieta LauncherOne firmy Virgin Orbit. Start zaplanowano na 2022 rok. Rakiety tego typu mają startować z pokładu samolotów transportowych Boening 747 – aktualnie firma przygotowuje się do pierwszych testów tego rodzaju startów.

Mars 2023 - planey kolejnych polskich misji marsjańskich

Po pierwszym, testowym satelicie, który przeleci w pobliżu Marsa, mogą polecieć kolejne polskie sondy. Dwa lata później wystrzelona zostanie sonda, która wejdzie na orbitę wokół Czerwonej Planety, a w roku 2026 może wystartować kolejna, której zadaniem będzie lądowanie na powierzchni planety.

Mars 2023 - przedstawiciele polskiego konsrocjum planującego misję na Marsa

Przedstawiciele konsorcjum planującego polską misję Mars 2023 do badania Marsa. Fot.: Agnieszka Nowak.

W skład konsorcjum weszły: Politechnika Wrocławska, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Politechnika Warszawska, Politechnika Gdańska, Politechnika Poznańska, Politechnika Łódzka, Katolicki Uniwersytet Lubelski oraz Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, a także firma SatRevolution. Ze strony amerykańskiej: firma Virgin Orbit. Nie podano na razie kosztów misji, przy czym mają one być sfinansowane w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego.

Autorzy: Krzysztof Czart, Agnieszka Nowak

Więcej informacji:

 

Zdjęcie na górze:

Polska już od dawna can into space. Oto plany misji na Marsa. Źródło: SatRevolution.

Reklama