Przejdź do treści

Mars One – kolejny etap rekrutacji

Artystyczna wizja osady na Czerwonej Planecie. Żródło: NASA

1058 śmiałków wciąż ma szansę na podróż na Marsa. Podróż z biletem w jedną stronę. Szczęśliwcy, wybrani do kolejnego etapu, wyłonieni zostali spośród ponad 200 tysięcy chętnych. Szansę osiedlenia się na Czerwonej Planecie otrzymają tylko nieliczni.

Bas Lansdorp, współtwórca projektu podkreśla, że spośród wszystkich zgłoszonych kandydatów powyżej 18 roku życia wybrano tych, którzy fizycznie i mentalnie są gotowi zostać przedstawicielami ludzkości na Marsie.  Według takich kryteriów wyłoniono 1058 osób, w tym między innymi:  297 mieszkańców Stanów Zjednoczonych, 75 Kanady, 62 mieszkańców Indii, 52 Rosjan. Ostatecznie w misji Mars One mają szanse wziąć udział mieszkańcy 107 różnych krajów, całego świata.

Prawie 77% osób zakwalifikowanych do kolejnego etapu rektyfikacji to osoby pracujące zawodowo, a tylko 15% to uczniowie lub studenci. Ponad połowę (55%) wyłonionych szczęśliwców stanowią mężczyźni. Większą część grupy stanowią osoby młode 20-35 letnie, a najstarszy z uczestników drugiego etapu ma 81 lat.

Misja Mars One ma być również telewizyjnym reality show, co pozwoli na zebranie dodatkowych funduszy na projekt. Jednak negocjacje z mediami wciąż trwają i nie wiadomo, kto będzie emitował zmagania śmiałków w drodze na Czerwoną Planetę.

Alicja Wierzcholska | Źródło: space.com

Poniżej prezentujemy list od pana Kazimierza z Wieruszowa zwanego przez przyjaciół "Dziadkiem Kaziem", który został wybrany do kolejnego etapu "Mars One".


Informuję, że otrzymałem wspaniałą wiadomość o zakwalifikowaniu mnie do II-go etapu Mars One. Zostało 1058 kandydatów z całego świata w tym z Polski 13, było 2780 i 34. Odpadło ponad 1700 kandydatów z powodu nie spełniania wymagań dotyczących odporności na stres i stabilności psychologicznej. Każdy kandydat był oceniany przez 3-ech niezależnych ekspertów -psychologów. Bardzo się z tego cieszę, ponieważ w dalszym ciągu jestem kandydatem i mam szanse podróży na Marsa. Dzięki temu sądzę, że uda mi się skuteczniej popularyzować astronomię, pobudzać zainteresowanie młodzieży tą dziedziną i we wszelkich wywiadach dla mediów promować Wieruszowskie Koło Astronomiczne i nasze Stowarzyszenie Astronomia Nova.

II-gi etap polega na wykonaniu badań medycznych i rozmowie przed komisją. Na badania  mam czas 2 miesiące tak, że muszę się zgłosić w lutym do lekarza. Kandydat musi mieć zdrowe serce, płuca, ciśnienie max 140/90, brak chorób, brak uzależnienia od alkoholu, tytoniu i narkotyków, zdrowy wzrok i słuch, pozytywne wyniki analizy krwi, prawidłowe BMI. W związku z tym chodzę na siłownię i stosuje dietę żeby mieć prawidłową wagę. 

Jak wyglądają moje ćwiczenia na siłowni? Małgosia zrobiła filmiki, zapraszam do ich obejrzenia.

http://www.youtube.com/watch?v=KZyW89liS9c                           &n…;

http://www.youtube.com/watch?v=TkrQVFxLxts

III-ci etap to Reality Show w telewizji. Jeśli wszystko pójdzie dobrze to będę występował w TV w grupie kandydatów z Polski.

10 grudnia 2013 Bas Lansdorp zawarł umowę z Lockheed Martin i SSTL na budowę lądownika i satelity Marsa. Lądownik dostarczy na Marsa robota do testów produkcji wody oraz kamerę 3D do strumieniowego przekazu obrazu na żywo z Marsa non stop przez całą dobę, który będzie dostępny dla każdego na Internecie. Satelita posłuży do komunikacji z Ziemią. Będzie to Pierwsza Prywatna Misja na Marsa w roku 2018.

Mars One Press press conference held in Washington DC on the 11th of December 2013: http://www.youtube.com/watch?v=TePLtbTzzZ0 
How the Private Mars One Lander Will Explore the Red Planet (Infographic):
http://www.space.com/23894-mars-one-lander-spacecraft-explained-infogra…

Obecnie odbywa się zbiórka społeczna środków na tę misję. Ze wszech miar zachęcam do wpłaty. W roku 2018 będziemy się mogli pochwalić wszem i wobec, że ten lądownik i satelita na Marsa jest za nasze pieniądze. Jest to niepowtarzalna okazja, aby wnieść swój wkład w misję na Marsa. Zwracam się z apelem o wpłatę na podane konto. Można wpłacić każdą kwotę nawet 1 dolar. Zbiórka trwa tylko do 24 stycznia br.  Za ilość uczestników, których zachęciłem do wsparcia i wpłaty otrzymam punkty potrzebne do przejścia do III-go etapu. 

Wpłacić można kartą płatniczą z wykorzystaniem ścieżki Pay Pal, nie trzeba mieć konta.
Link do konta: http://igg.me/at/marsone/x/5745965

 

Źródło: Kazimierz

Na zdjęciu: Artystyczna wizja osady na Czerwonej Planecie. Żródło: NASA

(Tekst ukazał się pierwotnie w Serwisie edukacyjnym PTA Orion, którego zasoby zostały włączone do portalu Urania)

 

Reklama