Przejdź do treści

Marsjański łazik Curiosity przesłał nową panoramę Marsa

Na zdjęciu: Łazik Curiosity na Marsie. Źródło: NASA

Składająca się z 81 połączonych zdjęć panorama została wykonana przez Curiosity 20 listopada 2021 r. podczas 3303. marsjańskiego dnia pracy łazika na Czerwonej Planecie. 

Zdjęcie wykonano przy użyciu kamery Mars Hand Lens Imager (MAHLI), która pozwala wykonywać łazikowi efektowne ujęcia powierzchni planety, w tym takie, na których widnieje on jako jeden z elementów zdjęcia. MAHLI jest jedną z 18 kamer, które wykorzystuje Curiosity. 

Aktualnie łazik, który przebywa na Marsie od prawie dekady (lądowanie miało miejsce w sierpniu 2012 roku), wędruje po kraterze Gale i szuka dowodów na to, że Czerwona Planeta posiadała kiedyś warunki, w których mogło istnieć życie. W czasie badań łazik fotografuje powierzchnię planety, a także samego siebie w czasie pracy. Najnowszy „autoportret” jest efektem połączenia 81 zdjęć.

 

Nowa panorama Marsa zrobiona przez Curiosity

Na ujęciu łazik prezentuje się w obecności dwóch formacji skalnych: Greenheugh Fronton (na lewo) i Rafael Navarro Mountain (na prawo). Poza tym na fotografii widnieje rdzawa powierzchnia planety oraz Słońce przedzierające się przez marsjańskie chmury. Co jednak najciekawsze, na fotografii widoczna jest także Aeolis Mons, centralne wzniesienie krateru Gale, na którą Curiosity systematycznie wjeżdża od kilku lat. 

Aeolis Mons wznosi się na 5500 metrów ponad dno północnej części krateru i 4500 metrów ponad dno części na południu. Przez lata nieoficjalnie wzniesienie było nazywane Mount Sharp na cześć amerykańskiego geologa Roberta Sharba, który pracował jako planetolog w czasie badań nad Czerwoną Planetą. Z czasem wzniesienie zostało przemianowane na obecną formę, a postać Sharpa upamiętnia krater w pobliżu.

Droga, która przemierza w kierunku szczytu wysokiej na ponad pięć kilometrów góry, ma przynieść odpowiedzi na pytania o przeszłość planety w tym centralne z nich: dlaczego prawdopodobnie ciepły i wilgotny świat stał się jałową i nieprzyjazną dla życia pustynią? 

Panorama wykonana przez łazik to nie pierwsze takie dzieło. Urządzenie regularnie przesyła obrazy planety. W kwietniu 2021 roku sfotografował wspomnianą Rafael Navarro Mountain nazwaną tak na cześć astrobiologa, Rafaela Navarro-Gonzáleza, który pracował przy misji Curiosity do swojej śmierci 26 stycznia 2021 r. Mniej więcej w tym samym czasie łazik wspiął się na Greenheugh Fronton i uchwycił widok ze szczytu skalnej formacji. 

Aktualnie łazik kieruje się w stronę wąskiego przejścia zwanego Maria Gordon Notch, które widoczne jest na zdjęciu po lewej w formie wąwozu w kształcie litery „U”. 

Więcej zdjęć wykonanych przez Curiosity możesz znaleźć tutaj.

 

Więcej informacji: NASA's Mars Curiosity rover shares new panoramic view of Red PlanetTwo Versions of a Curiosity Selfie: Narrow and Wide

Opracował: Michał Lewandowski

Na zdjęciu: Łazik Curiosity na Marsie. Źródło: NASA

Reklama