Przejdź do treści

„Maszyna kontra Gwiazda” – konkurs na poszukiwanie odległych światów

Ariel Space Mission - konkurs

Czy chciałbyś mieć swój udział w najbardziej przełomowej misji najbliższych lat? Czy marzysz o znalezieniu nowych światów zdolny do podtrzymania życia? Zapraszamy cię do udziału nowym konkursie Europejskiej Agencji Kosmicznej dotyczącym misji ARIEL.

Nowoczesny teleskop zdolny obserwować odległe egzoplanety i badać ich atmosferę w poszukiwaniu sygnatur pierwiastków łączonych z procesem tworzenia się życia – to właśnie projekt ARIEL (ang. Atmospheric Remote‐sensing Infrared Exoplanet Large‐survey). Misja ma skupić się na poszukiwaniu planet wielkości Jowisza i Neptuna, które w dodatku krążą możliwie blisko swoich gwiazd macierzystych, przez co są bardzo gorące (temperatura gazowych otoczek tych globów może sięgać 1000 stopni Celsjusza!). W rozległych atmosferach gorących olbrzymów naukowcy łatwiej dostrzegą obecność związków chemicznych, które w przypadku planet chłodnych skupiłyby się zbyt blisko powierzchni globów i mogłyby pozostać niezauważone. Planety mniejsze, kilkukrotnie masywniejsze od Ziemi (tzw. super-Ziemie), także będą obserwowane przez ARIEL, niemniej rzadziej niż gorące olbrzymy.

W prace nad tym obserwatorium kosmicznym zaangażowanych jest 50 instytutów z 17 krajów świata, w tym Centrum Badań Kosmicznych PAN.

Teleskop zostanie wyniesiony w 2029 roku i będzie prowadził obserwacje w punkcie libracyjnym L2 układu Ziemia-Słońce w odległości 1,5 mln km od Ziemi. Ma zbierać dane przez co najmniej cztery lata. Przez ten czas ma przebadać około 1000 egzoplanet i przysłać na Ziemię terabajty danych. Analiza danych będzie skomplikowanym zagadnieniem, do którego naukowcy chcą użyć algorytmy Sztucznej Inteligencji. Właśnie tego dotyczy zorganizowane przez ESA wyzwanie „Maszyna kontra Gwiazda”.

Wszystkie informacje dotyczące wyzwania oraz formularz rejestracyjny można znaleźć na stronie konkursu.

Termin nadsyłania zgłoszeń mija 1 lipca.

A nagroda?

Świadomość, że pomogło się ludzkości w znalezieniu następnej nadającej się do zamieszkania planety – nowej Ziemi – plus sława odkrywcy, powinno samo w sobie być nagrodą. Ale organizatorzy przewidzieli także nagrodę materialną. Dwie osoby, których projekty zostaną ocenione najwyżej, będą mogły wziąć udział w tegorocznej edycji Europejskiej Konferencji Uczenia Maszynowego (główną częścią wydarzenia są warsztaty prowadzone przez najlepszych specjalistów z zakresu uczenia maszynowego i rozwoju sieci SI), która zaplanowana jest na koniec września. ESA opłaci ich wpisowe lub otrzymają alternatywną nagrodę w wysokości 500 Euro.  

Źródło: CBK PAN. Ariel Space Mission

Oprac. Paweł Z. Grochowalski

Reklama