Przejdź do treści

Medal „Thorunium” i nowa witryna na Jubileusz Toruńskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii

70-lecie PTMA Toruń

W słoneczny wrześniowy weekend (3 i 4 września 2022) członkowie Toruńskiego Oddziału PTMA obchodzili na Barbarce jego siedemdziesiąte urodziny. Dokładna data powstania Oddziału to 4 czerwca 1952 roku.

Wydarzenie składało się z kilku części: najpierw miała miejsce oficjalna odsłona, a następnie jubileusz uczczono wykładami naukowymi i prezentacją filmów. Wieczorem członkowie Towarzystwa oferowali mieszkańcom i turystom przybyłym na Barbarkę możliwość obserwacji późnoletniego nieba. Co ważne, sprzyjała temu bezchmurna pogoda. Był też czas na nieformalne dyskusje podczas ogniska. Obszerniejsza relacja z wszystkich części obchodów ukaże się w jednym z najbliższych numerów „Uranii”.

Wręczenie medalu

Uroczystość zaszczycił prezydent miasta Torunia – Michał Zaleski. W swoim wystąpieniu podkreślił ważne wydarzenia z początku historii Oddziału, czyli zaangażowanie w jego powstanie założycieli i jednocześnie legend toruńskiej astronomii – prof. Władysława Dziewulskiego i prof. Wilhelminy Iwanowskiej. Przypomniał też zasługi Towarzystwa w krzewieniu wiedzy astronomicznej poprzez organizację różnych wydarzeń dla mieszkańców Torunia. Prezydent zakończył swoje przemówienie, składając gratulacje i bukiet kwiatów na ręce prezes Oddziału, Zofii Huppenthal. Wręczył jej także dowód uznania dla działalności Towarzystwa w postaci medalu honorowego Thorunium (na zdjęciu). W tym miejscu trzeba nadmienić, że uroczystości jubileuszowe były sponsorowane przez Gminę Miasta Toruń oraz Urząd Marszałkowski województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Medal Thorunium


W dalszej części miało miejsce wystąpienie Sebastiana Soberskiego – kierownika Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika w Grudziądzu, wiceprezesa PTMA, a jednocześnie prezesa Oddziału Grudziądzkiego zaprzyjaźnionego z Toruńskim. Jako ostatni z zaproszonych mówców głos zabrał prof. Maciej Mikołajewski – redaktor naczelny „Uranii”, a jednocześnie członek Oddziału Toruńskiego PTMA. 

W swoim wystąpieniu prezes Huppenthal przedstawiła historię Oddziału. Mówiła o ludziach związanych z organizacją, byłych prezesach i innych zasłużonych osobach, a także o ważnych wydarzeniach, takich jak walne zjazdy delegatów PTMA, które miały miejsce w Toruniu w latach 1983 i 1994. Sporo miejsca poświęciła działalności popularyzacji astronomii wśród mieszkańców Torunia. Na koniec pani prezes pochwaliła się nową, piękną szatą graficzną witryny siedziby Oddziału przy ulicy Kopernika 33. Było wzniośle, sentymentalnie, ale nie zabrakło też humoru.

Nowa witryna

W środku, Wojciech  Zięba, autor nowego wystroju witryny przy ul. Kopernika 33. wraz z prezes Oddziału Zofią Huppenthal i redaktorem naczelnym „Uranii”, Maciejem Mikołajewskim

Opracowanie: Iwo Bohr – członek Oddziału

Więcej szczegółów i zdjęć można znaleźć na stronie miasta Torunia

Reklama