Przejdź do treści

Meteo IMGW Prognoza dla Polski – oficjalna aplikacja mobilna IMGW-PIB

Aplikacja Meteo IMGW Prognoza dla Polski

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przygotował czytelną i łatwą w nawigacji aplikację, w której użytkownicy znajdą wyniki wszystkich dostępnych modeli numerycznych, ostrzeżenia, obrazy radarowe i mapę wyładowań atmosferycznych. To najbardziej wiarygodne źródło aktualnej i prognozowanej pogody dla Polski. Aplikacja może być bardzo przydatna dla miłośników obserwacji nieba.

Aplikację można personalizować, dostosować ustawienia powiadomień (alertów) z prognozą i ostrzeżeniami. Jest przejrzysta, nowoczesna i łatwa w nawigacji dla każdego. Opracowana została w Instytucie przez zespół informatyków, analityków meteorologii i specjalistów komunikacji. Liderami projektu są D. Majchrzak i Paweł Kustroń.

Aplikacja dostępna jest w Google Play na telefony z systemem Android od 4 sierpnia br. Użytkownicy systemu Apple muszą uzbroić się w chwilę cierpliwości. Aplikacja na iOS dostępna będzie wczesną jesienią.

Warto wspomnieć, że w czerwcu zadebiutował nowoczesny serwis pogodowy IMGW-PIB –  Meteo.imgw.pl, gdzie oprócz prognoz numerycznych, synoptycznych, znajdują się serwisy tematyczne. Ponadto, jako jedyni ze wszystkich służb meteorologicznych na świecie, Polacy przygotowali zestaw map dynamicznych z najważniejszymi danymi pogodowymi, aktualnymi meteogramami i monitorowaniem aktualnej prognozy w czasie rzeczywistym.

Najważniejsze informacje na temat aplikacji:

  • Lokalizacja: W aplikacji można wskazać dowolną lokalizację, dla której chcemy poznać prognozę pogody, ale umożliwia też szybki podgląd na skróconą prognozę dla wybranych miejscowości.
  • Pogoda. W głównym oknie, w formie horyzontalnego slajdu, prezentowana jest prognoza na najbliższe godziny. W menu istnieje możliwość wybrania modelu pogodowego. Znajduje się tu również uproszczona prognoza na najbliższe dni – jej zakres jest zależny od wybranego modelu. Jeśli dla wybranej lokalizacji obowiązuje właśnie wydane przez IMGW-PIB ostrzeżenie, pokaże się ono w pasku na górze, w kolorze właściwym dla stopnia ostrzeżenia.
  • Ostrzeżenia. Znajdują się tu szczegółowo opisane ostrzeżenia: stopień 1 – kolor żółty, stopień 2 – kolor pomarańczowy, stopień 3 – kolor czerwony oraz komunikaty IMGW-PIB wydane dla wybranej aktualnie i ulubionych lokalizacji. Aplikacja umożliwia udostępnienie treści komunikatu poprzez naciśnięcie linku Udostępnij.
  • Radary. Podgląd na obrazy radarowe natężenia opadów na terenie Polski. Umożliwia prześledzenie sytuacji pogodowej do 7h wstecz.
  • Wyładowania. Podgląd na mapę wyładowań atmosferycznych na terenie Polski. Prezentowane są one w formie ikon w kolorach dopasowanych do natężenia wyładowania. Podgląd umożliwia prześledzenie wyładowań do 7h wstecz.
  • Powiadomienia. Aplikacja umożliwia ustawienie powiadomień dla ulubionych lokalizacji. Dostępne są dwa typy powiadomień: Prognoza – zawiera skróconą prognozę na dany dzień takich parametrów jak temperatura minimalna i maksymalna, opad, prędkość wiatru oraz ciśnienie; Ostrzeżenia – aplikacja wysyła komunikat w momencie wydania ostrzeżenia przez IMGW-PIB. Powiadomienia są wysyłane tylko dla lokalizacji dodanych wcześniej do Ulubionych.
  • Moje lokalizacje. Lista ulubionych lokalizacji i ostatnio szukane.
  • Ustawienia aplikacji. W ustawieniach aplikacji można zmienić: model pogodowy (6 modeli), jednostki wiatru, szybkość odtwarzania animacji na mapie oraz ustawić lokalizację GPS.

 

Źródło: IMGW-PIB

Reklama