Międzynarodowa Unia Astronomiczna świętuje 100 lat
W tym rok mija sto lat od założenia Międzynarodowej Unii Astronomicznej (IAU). Z tej okazji 11–13 kwietnia w Brukseli odbyła się uroczysta konferencja z udziałem astronomów z różnych krajów oraz miłośników astronomii.
Uroczystości odbywały się w Pałacu Akademii w Brukseli. To w tym miejscu w 1919 roku zdecydowano o założeniu Międzynarodowej Unii Astronomicznej. Co ciekawe, dzień przed konferencją IAU ogłoszono przełomowe obserwacje cienia czarnej dziury – ogłoszenie to nastąpiło również w Brukseli (i w kilku innych miastach na świecie). To taki jakby nieplanowany, dodatkowy akcent na rocznicowe uroczystości.
O konferencji informowaliśmy na naszym Facebooku. Można ją było śledzić na żywo w internecie dzięki transmisji przygotowanej przez IAU. Wśród osób zaproszonych z całego świata było także dwóch redaktorów „Uranii” – polskie czasopismo również świętuje w tym roku swoje stulecie.
Prof. Ewine van Dishoeck – Prezydent Międzynarodowej Unii Astronomicznej (IAU) – zapozowała do zdjęcia z „Uranią”. Zarówno IAU, jak i Urania świętują w tym roku sto lat. Fot.: K. Czart / Urania
Wystawa Above and Beyond prezentująca stulecie odkryć astronomicznych. Fot.: S. Kołomański / Urania
O roli astronomii na świecie
O czym była konferencja? O roli astronomii w dyplomacji, rozwoju, edukacji, popularyzacji nauki, sztuce i rozwoju nowoczesnych technologii. Była okazja posłuchać m.in. prelekcji laureatów Nagrody Nobla – Briana Schmidta (Australijski Uniwersytet Narodowy) i Bena Feringa (Center for Systems Chemistry, Uniwersytet w Groningen), a także dwojga astronautów – japońskiej astronautki Chiaki Mukai (Japan Aerospace Exploration Agency – JAXA oraz wicerektor Tokyo University of Science) i amerykańskiego astronauty Johna Grunsfelda (NASA).
Przez pierwsze dwa dni setną rocznicę IAU świętowali astronomowie zawodowi, natomiast na trzeci dzień przyjechali miłośnicy astronomii z całego świata.
Pałac Akademii w Brukseli. W tym miejscu sto lat temu powstała Międzynarodowa Unia Astronomiczna (IAU). Fot.: K. Czart / Urania
Sto lat pod wspólnym niebem (IAU100)
Warto tutaj dodać, że rocznicowa konferencja to tylko jedno z wielu wydarzeń z okazji setnej rocznicy Międzynarodowej Unii Astronomicznej. Organizacja ta zaplanowała szereg ciekawych projektów realizowanych przez cały rok pod nazwą IAU100 i hasłem „Sto lat pod wspólnym niebem”. Są one skierowane do różnych grup, np. uczniów, nauczycieli, miłośników astronomii i całego społeczeństwa.
Na przykład już za kilka tygodni rozpocznie się konkurs IAU100 NameExoWorlds, w ramach którego wyłonione zostaną nazwy dla planet pozasłonecznych. Każdy kraj otrzyma prawo nazwania jednej planety i jej gwiazdy. W tym celu będą przeprowadzone krajowe konkursy, a nazwę będzie mógł zgłosić każdy.
Innym interesującym projektem są ogólnoświatowe obserwacje Księżyca w lipcu. Tutaj okazją jest 50. rocznica pierwszego załogowego lądowania na Srebrnym Globie. Może warto pomyśleć o zorganizowaniu wtedy astronomicznych pikników w waszej okolicy?
Więcej informacji na temat IAU100 można znaleźć na stronach internetowych www.iau-100.org oraz www.iau100.pl.
Międzynarodowa Unia Astronomiczna (IAU) liczy 13500 członków. Są to zawodowi astronomowie z ponad 100 krajów. Misją organizacji jest wspieranie i promowanie astronomii we wszelkich jej aspektach, a także wspomaganie międzynarodowej współpracy astronomicznej.
Uczestnicy rocznicowej konferencji z okazji 100 lat Międzynarodowej Unii Astronomicznej. Konferencja odbyła się w Brukseli 11–12 kwietnia 2019 roku. Źródło: IAU
Więcej informacji:
- Witryna Międzynarodowej Unii Astronomicznej
- Strona projektu IAU100
- Polska strona projektu IAU100
- Komunikat IAU o rocznicowej konferencji
Autor: Krzysztof Czart