Przejdź do treści

Mikołaj Kopernik na nowych znaczkach Poczty Polskiej

Nowy znaczek z Mikołajem Kopernikiem

25 stycznia 2023 roku w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski Poczta Polska zaprezentowała plany filatelistyczne związane z obchodami Roku Jubileuszu Mikołaja Kopernika.

Prezes Poczty Polskiej, Krzysztof Falkowski, i wiceprezes odpowiedzialny za działalność filatelistyczną spółki, Wiesław Włodek, zaprezentowali nowy znaczek pocztowy emisji „550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika”. Znaczek znajduje się w obiegu od 29 stycznia 2023 roku w nakładzie 128 000 sztuk. Na walorze widoczny jest portret astronoma, znajdujący się na co dzień w epitafium w Bazylice archikatedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Andrzeja we Fromborku.

Mikołaj Kopernik to jeden z najbardziej znanych Polaków na świecie. Jego odkrycia śmiało można nazwać przełomowymi dla ludzkości. Nie powinno zatem dziwić, że Poczta Polska, która upamiętnia ważne postaci czy wydarzenia, nie zapomniała o równej rocznicy urodzin naszego wybitnego astronoma. Mikołajowi Kopernikowi poświęcimy aż trzy wyjątkowe emisje – dwie znaczkowe i kopertę pierwszego dnia obiegu. Jestem przekonany, że nasze wydawnictwa przyczynią się do popularyzacji wiedzy o naszym wybitnym astronomie – podkreśla Krzysztof Falkowski, prezes Poczty Polskiej.

Portret Mikołaja Kopernika został namalowany techniką olejną na blasze miedzianej i wzorowany jest na jego wizerunkach pochodzących z dzieł Mikołaja Reussnera i Jakuba Boissarda. Obraz przedstawiający polskiego astronoma posiada wielką wartość artystyczną. Jest jedynym zachowanym wizerunkiem Mikołaja Kopernika znajdującym się we Fromborku, w którym tworzył swoje dzieła przez 31 lat. Miasto było również ostatnim miejscem zamieszkania astronoma.

Podczas uroczystości podpisano również porozumienie o współpracy pomiędzy Muzeum Pomnika Historii „Frombork – zespół katedralny” a Pocztą Polską w celu promocji wiedzy o osobie i dokonaniach Mikołaja Kopernika.

W konferencji inaugurującej Rok Jubileuszu Mikołaja Kopernika wzięli udział zaangażowani w organizację obchodów: Andrzej B. Piotrowicz, prezes zarządu Pomorskiego Stowarzyszenia Wspólna Europa, br. Zdzisław Duma, ks. dr Tomasz Garwoliński oraz ks. prał. kan. dr Jacek Wojtkowski.

Warto przypomnieć, że w 2022 roku Poczta Polska wyemitowała talary filatelistyczne „Kopernik” z wizerunkiem astronoma, stworzone w technologii NFT (non-fungible token). To wymienialne, jednorazowe tokeny kryptowalutowe pełniące rolę kuponu podarunkowego. Można wymienić je na cyfrową wersję Kryptoznaczka emisji „Polska w kosmosie”, która zostanie wprowadzona do sprzedaży już w lutym. Pierwsze w Polsce i jedne z pierwszych na świecie, kryptoznaczki Poczty Polskiej, dostępne będą na stronie.

Rocznicowy znaczek z Mikołajem Kopernikiem

 

Informacje o znaczku:

    Autor projektu: Poczta Polska
    Liczba znaczków: 1
    Wartość: 3,90 zł
    Nakład: 128 000 szt.
    Technika druku: offset
    Format znaczka: 45 × 45 mm, w tym koło o średnicy 40 mm
    Papier: fluorescencyjny
    Arkusz sprzedażny: 8 znaczków
    Data wprowadzenia do obiegu: 29 stycznia 2023 r.

 

Opracowanie: Paweł Z. Grochowalski

Źródło: Poczta Polska

Reklama