Przejdź do treści

Mikołaj Kopernik w wielickiej kopalni

Mikołaj Kopernik i solny pomnik

W podziemiach kopalni soli w Wieliczce znajduje się wiele pięknych komór solnych. Najbardziej znana jest kaplica św. Kingi. Ale wśród tych licznych komór jest także komora nazwana imieniem najsłynniejszego polskiego astronoma, w której w centralnym miejscu stoi jego pomnik z... soli. Skąd się wziął Mikołaj Kopernik w Kopalni Soli „Wieliczka”?

Czy wiecie, że nazwisko Kopernik wzięło się od słowa koper? Nie chodzi jednak o roślinę ogrodową, ale o miedź. Nazwa łacińska ‘cuprum’ pochodzi od Cypru, gdzie w starożytności wydobywano miedź. Początkowo nazywano ją „metalem cypryjskim”, a następnie cuprum. A to właśnie miedzią handlował ojciec przyszłego astronoma, Kopernik senior.

A co ma wspólnego miedź z Wieliczką, gdzie wydobywano sól? Tyle tylko, że Mikołaj Kopernik nie poszedł w ślady ojca i zamiast handlem miedzią, zajął się nauką i został żakiem w stołecznym mieście Krakowie. A jak już studiował w Akademii Krakowskiej, to w roku 1493 r. odwiedził wielickie podziemia. I w ten sposób został jednym z pierwszych wielickich "turystów", a na pewno jednym z najsłynniejszych obok Fryderyka Chopina czy Johanna Wolfganga von Goethego. Przynajmniej tak podają źródła historyczne i przewodnicy wielickiej kopalni soli.

Komora, która została później nazwana im. Mikołaja Kopernika, powstała przed 1785 rokiem w wyniku eksploatacji bryły soli zielonej. Jest to sól zawierająca średnio 95% halitu oraz niewielką domieszkę iłu, która nadaje jej charakterystyczny zielony kolor. Ma postać brył o zróżnicowanej wielkości - w złożu znajdują się zarówno takie przypominające wielkością piłkę, jak i takie o objętości ponad 20 tysięcy metrów sześciennych.

Komora swoje imię otrzymała dopiero 50 lat temu, w 500. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika, obchodzoną uroczyście w 1973 roku. Wcześniej była dość zaniedbana, ale dzięki zapałowi wielickich górników udało się ją odrestaurować oraz przywrócić jej blask. Wnętrze zdobi wspaniała, mająca 4,5 metra wysokości, solna rzeźba przedstawiająca Kopernika. Została ona wykonana przez artystę-plastyka Władysława Hapka.

Solny Mikołaj Kopernik stoi w centralnym miejscu całej komory. Dumny astronom trzyma w prawej ręce kulę ziemską, a w lewej swoje słynne dzieło De revolutionibus de orbium coelestium. I chociaż nie był jedynym słynnym gościem wielickich podziemi, to na pewno był jednym z pierwszych. I symbolicznie pozostał w kopalni na stałe.

Trasa turystyczna

Kopalnia Soli w „Wieliczka” może zaproponować turystom ok. 3 kilometrową Trasę Turystyczną, podczas której można odwiedzić 20 komór (w tym komorę Mikołaja Kopernika), położonych na głębokości od 64 do 135 metrów, czyli na poziomach I-III.

Ale Kopalnię Soli „Wieliczka” można zwiedzić też nawet nie wychodząc z domu, gdyż podczas wirtualnego spaceru, w czasie którego można obejrzeć kaplice: św. Antoniego oraz św. Kingi.

Aby odwiedzić komorę im. Mikołaja Kopernika trzeba się wybrać osobiście na wycieczkę do Wieliczki.

Źródło: Kopalnia Soli „Wieliczka”

Oprac. Paweł Z. Grochowalski

Reklama