Po niecałych trzydziestu jeden miesiącach od otwarcia Planetarium – Śląskiego Parku Nauki w Chorzowie, placówkę odwiedził milionowy gość. Pan Adam Rychlik z Wielunia otrzymał pamiątkowy, wielkoformatowy bilet, a także możliwość specjalnego zwiedzenia Planetarium – Śląskiego Parku Nauki i obejrzenia placówki od kuchni.
W dniu 8 listopada 2024 r. milionowy bilet wręczyli panu Adamowi Rychlikowi Marszałek Województwa Śląskiego Wojciech Saługa, Dyrektor Departamentu Edukacji i Spraw Społecznych Anna Kwaśniewska oraz Dyrektor Planetarium – Śląskiego Parku Nauki Stefan Janta.
Planetarium Śląskie powstało w 1955 roku i do dziś pozostaje największą i najstarszą instytucją tego typu w Polsce. W 2018 roku rozpoczęła się przebudowa placówki, która trwała cztery lata. Po jej zakończeniu i ponownym otwarciu w czerwcu 2022 roku Planetarium – Śląski Park Nauki stało się jednym z najnowocześniejszych centrów popularyzujących nauki przyrodnicze na świecie.
Oprócz zmian wprowadzonych w głównej sali – wymianie foteli oraz sferycznego ekranu o średnicy 23 metrów a także zainstalowaniu nowego systemu projekcyjnego, który jest w stanie wyświetlić dowolne ruchome obrazy w rozdzielczości 8K oraz ponad sto milionów gwiazd, Planetarium Śląskie zostało przekształcone w park nauki.
Na stałych ekspozycjach prezentujących zagadnienia związane z sejsmologią, meteorologią oraz astronomią goście Planetarium – Śląskiego Parku Nauki mogą poznawać zjawiska przyrodnicze poprzez doświadczanie ich na sobie. Na ekspozycji poświęconej geofizyce można przeżyć symulowane trzęsienie Ziemi, zobaczyć kilkumetrowe tornado lub wywołać burzę.
Planetarium – Śląski Park Nauki posiada również pięć symulatorów lotów kosmicznych, które od pierwszego dnia otwarcia cieszą się niesłabnącą popularnością wśród zwiedzających.
Placówka została wyposażona także w nowy teleskop o średnicy 70 centymetrów oraz radioteleskop.
Od momentu ponownego otwarcia placówka, której organem prowadzącym jest Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego jest aktywnym uczestnikiem życia naukowego i społecznego w regionie. To właśnie w Chorzowie co roku odbywa się finał ogólnopolskiej Olimpiady Astronomicznej, a w 2023 roku Województwo Śląskie było gospodarzem prestiżowej Międzynarodowej Olimpiady z Astronomii i Astrofizyki (IOAA). W Planetarium Śląskim organizowane są także koncerty, wydarzenia kulturalne i cieszący się olbrzymią popularnością coroczny Festiwal Fantastyki Cosmicon.
Więcej informacji na Facebooku Planetarium - Śląskiego Parku Nauki w Chorzowie.
Źródło: Planetarium – Śląski Park Nauki
Opracował: Paweł Z. Grochowalski