Przejdź do treści

Minisatelity ESA będą obserwować zaćmienie Słońca

W piątek 20 marca nastąpi zaćmienie Słońca. Będą je śledzić nie tylko miłośnicy astronomii, ale także naukowcy.  Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) zapowiedziała, że jej satelity będą obserwować zjawisko z orbity okołoziemskiej.

Zadanie obserwacji zaćmienia otrzyma satelita Proba-2. Znajduje się on na orbicie o wysokości 820 km i będzie widział prawie całkowite zaćmienie przez kilkadziesiąt sekund. Pozostałe satelity z serii Proba będą w tym samym czasie patrzeć na Ziemię, aby śledzić cień rzucany przez Księżyc.

Zdjęcia wykonane przez satelitę Proba-2 będą wykorzystane przez naukowców do porównania z podobnym obrazami uzyskanymi przy pomocy innych satelitów, np. amerykańskiego Solar Dynamics Observatory, a także różnych obserwacji instrumentami naziemnymi.

Europejskie satelity z serii Proba są niewielkich rozmiarów, należą do najmniejszych wysłanych w Kosmos przez Europejską Agencję Kosmiczną. Mają dwa rodzaje zadań. Pierwszym są testy nowych technologii, a drugim zadania naukowe. Proba-2 jest używany do monitorowania Słońca oraz kosmicznej pogody. Dostarcza m.in. zdjęć powierzchni Słońca w zakresie ultrafioletowym oraz mierzy poziom promieniowania docierającego od naszej dziennej gwiazdy

Zaćmienie Słońca 20 marca 2015 r. będzie całkowite na północnym obszarze Oceanu Atlantyckiego. W Polsce będzie widoczne jako częściowe. W przypadku Warszawy zaćmienie rozpocznie się o godzinie 9.47, maksimum będzie można obserwować o 10.57, a koniec nastąpi o 12.07. W innych rejonach Polski momenty trwania zaćmienia będą bardzo podobne, z różnicami rzędu 10 minut. Tabelkę dla wielu innych miast można znaleźć w portalu Uranii (przejdź do artykułu z tabelką), a także w Almanachu Astronomicznym 2015. Obszerne artykuły o zaćmieniu oraz o Słońcu opublikowaliśmy także w "Uranii" nr 1/2015.

Więcej informacji:
Źródło: ESA

Na zdjęciu:
Zdjęcie częściowego zaćmienia Słońca z 29.04.2014 roku wykonane przez satelitę Proba-2. Źródło: ESA.Reklama