Przejdź do treści

Miniwahadłowiec Sił Kosmicznych USA X-37B wyniesiony na orbitę

img

Rakieta Atlas V wyniosła na orbitę bezzałogowy wahadłowiec Sił Kosmicznych Stanów Zjednoczonych X-37B. Statek będzie wykonywał serię eksperymentów w przestrzeni kosmicznej i testował technologie dla wojska. Większość celów misji jest tajna.

W niedzielę rozpoczęła się już 6. misja kosmiczna wahadłowca X-37B. Rakieta Atlas V wystartowała 17 maja o 15:14 czasu polskiego z kosmodromu Cape Canaveral na Florydzie. Około 20 minut po starcie rakieta umieściła statek na docelowej orbicie.

Program wahadłowców bezzałogowych X-37B jest prowadzony wspólnie przez NASA i Siły Powietrzne USA. Teraz jest to misja przeprowadzana w ramach nowego rodzaju sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych, czyli Sił Kosmicznych.

Wyprodukowano dwa statki X-37B, które odbyły loty kosmiczne. Pierwsza misja miniwahadłowca została przeprowadzona w 2010 roku. Trwała ona ponad 7 miesięcy. Potem kolejne misje biły rekordy długości, aż wreszcie ostatnia, która zaczęła się w 2017 roku, trwała ponad 2 lata. Do tej pory 5 misji wynoszenia wahadłowca (łącznie z dzisiejszą) wykonywała rakieta Atlas V, a jedną (tą ostatnią z 2017 r.) - rakieta Falcon 9.

Jak zwykle niewiele wiadomo o eksperymentach, jakie znalazły się na wahadłowcu. Wiemy, że w trakcie misji zostanie wypuszczony niewielki satelita FalconSAT-8 Akademii Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych. Na satelicie tym umieszczono m.in. eksperymenty NASA do badania wpływu środowiska kosmicznego na różne materiały i nasiona oraz badanie Laboratorium Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych, sprawdzające przesył energii elektrycznej w postaci promieniowania mikrofalowego z satelity na Ziemię.

Był to trzeci lot rakiety Atlas V i 32. lot rakiety orbitalnej na świecie w 2020 roku. Kolejny start rakiety Atlas V odbędzie się w lipcu 2020 r. Wtedy w kierunku Marsa wyniesiony zostanie kolejny łazik NASA Perseverance.

 

Na podstawie: ULA/NSF

Opracował: Rafał Grabiański

 

Więcej informacji:

 

Na zdjęciu: Rakieta Atlas V startująca z miniwadłowcem X-37B w ramach misji USSF-7. Źródło: ULA.

Reklama