Przejdź do treści

Misja Artemis I coraz bliżej. Udany test rakiety SRB i przegląd statku Orion

img

Do pierwszej misji księżycowej programu Artemis został ponad rok. Widać postępy w testach i przygotowaniach do lotu. Ostatnio wykonano udane testowe odpalenie rakiety pomocniczej SRB, a statek Orion, który ma być wykorzystany w pierwszym locie przeszedł ważny przegląd.


Pierwszy test zwiększonej rakiety SRB

Firma Northrop Grumman przeprowadziła pierwszy test rakiety pomocniczej na paliwo stałe SRB, która będzie zasilać system nośny NASA Space Launch Systems (SLS). Rakieta SLS ma wynosić misje załogowe w kierunku Księżyca w ramach programu Artemis.

Pierwszy test działania rakiety SRB przeprowadzono na hamowni rakietowej w ośrodku firmy w Promontory w stanie Utah. Rakietę odpalono 2 września, jej silnik działał przez około 2 minuty.

W teście nazwanym Flight Support Booster 1 testowano pięciosegmentową wersję rakiety SRB – zwiększoną wersję pomocniczej rakiety, która była wykorzystywana w programie wahadłowców kosmicznych. Rakiety SRB do systemu SLS różnią się też tym, że nie są wyposażone w spadochronowe systemy odzyskiwania i mają zmodyfikowane materiały np. do osłon termicznych. W środowym teście sprawdzano też nowe technologie, które mogą zostać wykorzystane przy budowie kolejnych rakiet SRB dla przyszłych załogowych misji Artemis.


Statek Orion do misji Artemis 1 przechodzi ostatnią weryfikację

Program Orion przeszedł już oficjalne przeglądy System Acceptance Review i Design Certification Review, które dają zielone światło do wykorzystania statku Orion w misji bezzałogowej wokół Księżyca Artemis 1.

Był to ostatni formalny krok, by można było wykonać integrację pierwszego gotowego egzemplarza statku Orion z rakietą SLS. Integracja ta ma odbyć się w 2021 r., kiedy w Kennedy Space Center na Florydzie będą już dostarczone wszystkie elementy rakiety. Najpóźniej do ośrodka przypłynie Główny Człon rakiety SLS, który przechodzi właśnie testy Green Run w Stennis Space Center.


Koszty SLS to już prawie 10 mld

27 sierpnia NASA oficjalnie poinformowała Kongres, że rakieta SLS budowana dla programu eksploracji księżycowej Artemis przekroczyła koszt podstawowy i teraz wynosi on 9,1 mld dolarów. Poprzednio Kongres zgodził się w 2019 r. na koszt całkowity wynoszący 7 mld dolarów. Dodatkowo agencja poinformowała, że koszty wsparcia naziemnego pierwszego startu to 2,4 mld dolarów.


Przygotowania do kluczowego testu głównego członu rakiety

W ośrodku NASA Stennis Space Center trwają testy Green Run głównego członu rakiety SLS, który zostanie wykorzystany w pierwszej misji programu Artemis. W tej chwili trwają przygotowania do piątego z ośmiu testów w ramach tej kampanii.

 


Przeczytaj też: Postępy w testach rakiety SLS do misji Artemis 1


 

5. etap testów był w połowie sierpnia opóźniony z powodu zagrożenia dwiema burzami tropikalnymi Marco i Laura. Na początku września pracownicy wrócili jednak do ośrodka, by kontynuować przygotowania.

W piątym teście sprawdzane będzie działanie systemów hydraulicznych czterech silników RS-25, które wchodzą w skład członu. Zwieńczeniem testów Green Run będzie tankowanie głównego członu paliwem rakietowym: ciekłym wodorem i ciekłym tlenem, a ostatecznie odpaleniem silników do symulowanego lotu rakietowego. Ten ostatni sprawdzian planowany jest obecnie na koniec października.


Kiedy pierwszy start?

Pierwszy start rakiety SLS ze statkiem Orion w ramach misji Artemis 1 ma się odbyć w drugiej połowie 2021 r. Celem misji będzie wykonanie oblotu Księżyca i sprawdzenie działania zarówno rakiety SLS, jak i statku Orion. Jeżeli misja się powiedzie, to w 2023 r. zostanie przeprowadzona pierwsza załogowa misja Artemis 2. Będzie podobna do poprzedniej, jednak z tą różnicą, że na pokładzie statku znajdą się astronauci. Obecnie NASA ma ambitny cel, by już w 2024 r. wykonać ponowne załogowe lądowanie człowieka na powierzchni Księżyca.

 

Na podstawie: NASA/NSF/SN

Opracował: Rafał Grabiański

 

Więcej informacji:

 

 

Na zdjęciu: Test FSB-1 rakiety SRB. Źródło: NASA.

 


 

Reklama