Przejdź do treści

Misja "Interstellar Probe” rozpoczyna nowy cykl wydarzeń internetowych POLSY

Iterstellar Probe

Polska Agencja Kosmiczna rusza z nowym cyklem internetowych wydarzeń pod hasłem „TRENDY”, a więc dotyczących technologii, zjawisk, obszarów w badaniach i eksploracji przestrzeni kosmicznej oraz wykorzystania nowej infrastruktury. Spotkanie z prof. Romą Ratkiewicz z CBK PAN będzie pierwszym z nowego cyklu. We wtorek 23 czerwca o godzinie 17:00 rozpocznie się wirtualny mini-wykład, połączony z pytaniami na temat planowanej misji „Interstellar Probe” – „Sondy Międzygwiazdowej”.

Międzynarodowa grupa naukowców intensywnie pracuje nad przygotowaniem gruntu pod wyprawę sięgającą poza granicę heliosfery, czyli obszaru wpływu wiatru słonecznego i pola magnetycznego Słońca. Voyager 1 przekroczył heliopauzę w sierpniu 2012 roku, a Voyager 2 - w listopadzie 2018 roku. Zatem obie sondy są już w ośrodku międzygwiazdowym, ale zasilanie w energię elektryczną obu Voyagerów wystarczy do utrzymania funkcjonowania sond i łączności z Ziemią zaledwie do około 2025 roku. Do tego czasu najpewniej Voyagery stale pozostawać będą w - zaburzonej istnieniem heliosfery - materii międzygwiazdowej.

Wśród naukowców, badających heliosferę, znajduje się dr hab. Romana Ratkiewicz, prof. Centrum Badań Kosmicznych PAN, która ma spory wkład m.in. w odkrycie asymetrii heliosfery, spowodowanej międzygwiazdowym polem magnetycznym. Jej dorobek i obszar zainteresowań sprawiły, że została jedną z osób zaproszonych do współpracy przez renomowane amerykańskie Laboratorium Fizyki Stosowanej Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, pracujące nad założeniami Interstellar Probe - przedsięwzięcia, którego perspektywa czasowa to dekada lat 30 XXI wieku. Ze względu na bezprecedensowy charakter oraz skalę wyzwań, będzie to zadanie angażujące coraz większą liczbę ludzi, specjalistów z wielu dziedzin.

Spotkanie z prof. Ratkiewicz będzie pierwszym z nowego cyklu internetowych wydarzeń, organizowanych przez POLSA, pod hasłem „TRENDY”, a więc dotyczących technologii, zjawisk, obszarów w badaniach i eksploracji przestrzeni kosmicznej, wykorzystywaniu bieżącej lub powstaniu nowej infrastruktury, które mają największy potencjał rozwojowy i aktualnie zyskują na znaczeniu.

Mini-wykład pt. „Daleko poza heliosferę – spotkanie dr hab. Romaną Ratkiewicz” odbędzie się we wtorek w godz. 17:00-18:30. Wszyscy zainteresowani wzięciem udziału w spotkaniu online proszeni są o kontakt do poniedziałku 22 czerwca do godz. 15:00 - na adres mailowy szymon.grych@polsa.gov.pl. Na ten sam adres można również przesyłać pytania do prof. Ratkiewicz. Należy się spieszyć, ponieważ liczba miejsc jest ograniczona.

Dla osób, które chciałyby dowiedzieć się bardziej szczegółowych informacji nt. misji, w tym w kontekście własnych badań naukowych, czeka specjalna ankieta, dzięki której można nawiązać bezpośredni kontakt z prelegentką. Istnieje też możliwość nawiązania ewentualnej współpracy z dr hab. Romą Ratkiewicz-Landowską.

O misji można przeczytać w artykule zamieszczonym na stronie Centrum Badań Kosmicznych PAN.

Oprac. Paweł Z. Grochowalski

Źródło: POLSA, CBK PAN

Reklama