Przejdź do treści

Misja "Interstellar Probe” rozpoczyna nowy cykl wydarzeń internetowych POLSY

Iterstellar Probe

Polska Agencja Kosmiczna rusza z nowym cyklem internetowych wydarzeń pod hasłem „TRENDY”, a więc dotyczących technologii, zjawisk, obszarów w badaniach i eksploracji przestrzeni kosmicznej oraz wykorzystania nowej infrastruktury. Spotkanie z prof. Romą Ratkiewicz z CBK PAN będzie pierwszym z nowego cyklu. We wtorek 23 czerwca o godzinie 17:00 rozpocznie się wirtualny mini-wykład połączony z pytaniami na temat planowanej misji „Interstellar Probe” – „Sondy Międzygwiazdowej”.

Międzynarodowa grupa naukowców intensywnie pracuje nad przygotowaniem gruntu pod wyprawę sięgającą poza granicę heliosfery, czyli obszaru wpływu wiatru słonecznego i pola magnetycznego Słońca. Voyager 1 przekroczył heliopauzę w sierpniu 2012 roku, a Voyager 2 w listopadzie 2018. Zatem obie sondy są już w ośrodku międzygwiazdowym, ale zasilanie w energię elektryczną obu Voyagerów wystarczy do utrzymania funkcjonowania sond i łączności z Ziemią zaledwie do około 2025 roku. Do tego czasu najpewniej Voyagery stale pozostawać będą w zaburzonej istnieniem heliosfery materii międzygwiazdowej.

Wśród naukowców badających heliosferę znajduje się dr hab. Romana Ratkiewicz, prof. Centrum Badań Kosmicznych PAN, która ma spory wkład m.in. w odkrycie asymetrii heliosfery, spowodowanej międzygwiazdowym polem magnetycznym. Jej dorobek i obszar zainteresowań sprawiły, że została jedną z osób zaproszonych do współpracy przez renomowane amerykańskie Laboratorium Fizyki Stosowanej Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, pracujące nad założeniami Interstellar Probe, przedsięwzięcia, którego perspektywa czasowa to dekada lat 30 XXI wieku. Ze względu na bezprecedensowy charakter oraz skalę wyzwań będzie to zadanie angażujące coraz większą liczbę ludzi, specjalistów z wielu dziedzin.

Spotkanie z prof. Ratkiewicz będzie pierwszym z nowego cyklu internetowych wydarzeń organizowanych przez POLSA pod hasłem „TRENDY”, a więc dotyczących technologii, zjawisk, obszarów w badaniach i eksploracji przestrzeni kosmicznej, wykorzystywaniu bieżącej lub powstaniu nowej infrastruktury, które mają największy potencjał rozwojowy i aktualnie zyskują na znaczeniu.

Mini-wykład pt. „Daleko poza heliosferę – spotkanie dr hab. Romaną Ratkiewicz” odbędzie się we wtorek w godz. 17:00-18:30. Wszyscy zainteresowaniu wzięciem udziału w spotkaniu online proszeni są o kontakt do poniedziałku 22 czerwca do godz. 15:00 na adres mailowy szymon.grych@polsa.gov.pl. Na ten sam adres można również przesyłać pytania do prof. Ratkiewicz. Należy się spieszyć, ponieważ liczba miejsc ograniczona jest ograniczona.

Dla osób, które chciałyby dowiedzieć bardziej szczegółowych informacji nt. misji, w tym kontekście własnych badań naukowych czeka specjalna ankieta, dzięki której można  nawiązać bezpośredni kontakt z prelegentką. Istnieje też możliwość nawiązania ewentualnej współpracy z dr hab. Romą Ratkiewicz-Landowską.

O misji można przeczytać w artykule zamieszczonym na stronie Centrum Badań Kosmicznych PAN.

Oprac. Paweł Z. Grochowalski

Źródło: POLSA, CBK PAN