Przejdź do treści

Misja łazika Opportunity oficjalnie zakończona

img

To już jest koniec. Misja łazika Opportunity została oficjalnie zakończona 13 lutego 2019 roku. Inżynierowie NASA po raz ostatni podjęli nieudaną próbę kontaktu z pojazdem.

Łazik Opportunity to jeden z dwóch bliźniaczych łazików MER wysłanych na powierzchnię Czerwonej Planety w 2003 roku (wylądowały w styczniu 2004 roku). Pojazdy, które miały działać przez 90 dni przeszły najśmielsze oczekiwania. Spirit zakończył pracę w 2011 roku, a ostatni kontakt z Opportunity nawiązano 10 czerwca 2018 roku.

Pracę łazika Opportunity zakończyła globalna burza pyłowa, która miesiącami uniemożliwiała ładowanie łazika za pomocą paneli słonecznych. Inżynierowie próbowali przez ostatnie miesiące skontaktować się z łazikiem, niestety bezskutecznie.

Łazik Opportunity przejechał największy dystans poza Ziemią (45 km). Dzięki urządzeniu odkryliśmy dwa miejsca z geologicznymi dowodami na przeszłość z płynącą wodą na powierzchni Marsa oraz poznaliśmy, że na planecie mogły istnieć warunki umożliwiające istnienie prymitywnych form życia.

Obecnie na powierzchni Marsa pracują dwa urządzenia: łazik Curiosity - największy do tej pory pojazd wysłany na Czerwoną Planetę oraz lądownik InSight, który wylądował w listopadzie 2018 roku.

Źródło: NASA

Opracował: Rafał Grabiański

Więcej informacji:

Na zdjęciu: Wizualizacja łazika Opportunity na powierzchni Marsa. Źródło: NASA/JPL-Caltech.
 

Reklama