Przejdź do treści

Misja NASA Juno rejestruje powstanie nowego wulkanu na Io

Porównanie danych JunoCam z obrazami z misji Galileo

Niedawna analiza obrazów księżyca Jowisza Io, wykonanych przez instrument JunoCam zainstalowany na misji kosmicznej NASA Juno, ujawniła powstanie nowej, dużej formacji wulkanicznej. Pokazuje to znaczące zmiany geologiczne, które zaszły na Io począwszy od 1997 roku.

Odkrycie nowego wulkanu na Io

Na księżycu Jowisza Io, najbardziej aktywnym geologicznie miejscu w Układzie Słonecznym, zauważono nowy wulkan. Analiza pierwszych od ponad 25 lat zdjęć Io z bliska, wykonanych przez instrument JunoCam podczas misji Juno NASA, ujawnia pojawienie się nowego wulkanu z wieloma strumieniami lawy i osadami wulkanicznymi pokrywającymi obszar o wymiarach około 180 na 180 kilometrów. Odkrycia te zostały zaprezentowane na konferencji Europlanet Science Congress (EPSC) w Berlinie, która miała miejsce w pierwszej połowie września tego roku.

Nowy wulkan znajduje się tuż na południe od równika Io. Chociaż ten księżyc jest gęsto pokryty aktywnymi wulkanami, zdjęcia wykonane podczas misji Galileo NASA w 1997 r. nie pokazały wulkanu w tym konkretnym regionie, a jedynie gładką powierzchnię pozbawioną cech charakterystycznych.

nowy wulkan na Io

Porównanie zdjęć wykonanych przez misję Galileo z listopada 1997 r. (po lewej) z danymi JunoCam z tego samego obszaru z lutego 2024 r. (po prawej) ujawnia nową cechę wulkaniczną na powierzchni księżyca Jowisza, Io. Źródło: NASA/JPL-Caltech/SwRI/MSSS

Obserwacje Juno

Ostatnie zdjęcia wykonane za pomocą JunoCam pokazują wiele zmian na Io, w tym wspomnianą nową, dużą, złożoną formację wulkaniczną. Wschodnia strona tego nowego wulkanu jest zabarwiona czerwonawym kolorem pochodzącym od siarki, która została uwolniona przez wulkan w przestrzeń kosmiczną i opadła z powrotem na powierzchnię Io. Po zachodniej stronie widać dwa ciemne strumienie lawy, każdy o długości około stu kilometrów. W najdalszym punkcie przepływów, gdzie lawa się zebrała, ciepło spowodowało odparowanie zamarzniętego materiału na powierzchni, tworząc dwa nakładające się na siebie szare, okrągłe osady.

nowy wulkan na Io

Sekwencja zdjęć Io z 3 lutego 2024 r. wykonana za pomocą JunoCam (pierwsze dwa zdjęcia pokazują Io oświetlone blaskiem Jowisza). Nowy wulkan omawiany w tekście został uchwycony na drugim zdjęciu sekwencji. Źródło: NASA/JPL-Caltech/SwRI/MSSS

Przeloty Juno nad Io

Najlepsze zdjęcie nowego wulkanu, który jest położony na wschód od znanego wcześniej wulkanu o nazwie Kanehekili, zostało wykonane 3 lutego 2024 r. z odległości 2530 kilometrów i w skali 1,7 kilometra na piksel. Zdjęcia zostały wykonane po nocnej stronie Io, a oświetlenie pochodziło wyłącznie od Jowisza.

Ta obserwacja została wykonana podczas jednego z trzech ostatnich przelotów Juno nad Io w 2023 i 2024 r., podczas których JunoCam wykonał około 20 wyraźnych, kolorowych obrazów. JunoCam zaobserwował łącznie dziewięć pióropuszy związanych z aktywnymi cechami wulkanicznymi na tym księżycu, a także inne zmiany, takie jak nowe przepływy lawy i osady powierzchniowe.

Dane z JunoCam są publikowane na stronie internetowej misji wkrótce po ich otrzymaniu na Ziemi, aby umożliwić społeczeństwu analizę obrazów Jowisza i jego księżyców.

nowy wulkan na Io

Ilustracja pokazująca wielkość strumieni lawy w stosunku do Berlina, miasta będącego gospodarzem konferencji Europlanet Science Congress (EPSC) 2024. Źródło: NASA/JPL-Caltech/SwRI/MSSS/Europlanet/Google Maps

 

Więcej informacji:

  • Publikacja „Wyniki ostatnich zdjęć zbliżeniowych Io wykonanych przez JunoCam (perijoves 57, 58 and 60)”: “Results from recent close-up imaging of Io by JunoCam (perijoves 57, 58 and 60)” autorstwa Michaela Ravine'a i in., EPSC2024-731. DOI: 10.5194/epsc2024-731
  • Obrazy Junocam są dostępne na stronie https://www.missionjuno.swri.edu i są archiwizowane w Planetary Data System (PDS) NASA.

 

Opracowanie: Joanna Molenda-Żakowicz

 

Na ilustracji: Porównanie danych JunoCam z lutego 2024 r. z obrazami z misji Galileo z tego samego obszaru w listopadzie 1997 r. (wstawka w skali szarości) ujawnia nową cechę wulkaniczną na powierzchni księżyca Jowisza, Io. Źródło: NASA/JPL-Caltech/SwRI/MSSS/Europlanet

 

 

 

Reklama