Przejdź do treści

Misja po Układzie Słonecznym - wystawa interaktywna gotowa do startu

Misja po Układzie Słonecznym - wizualizacja

Stowarzyszenie Polaris OPP przygotowało ciekawą wystawę interaktywną dotyczącą Układu Słonecznego. Mamy tutaj modele planet, do których można wejść i przeżyć symulowane zjawiska, jakie występują na danym ciele. Wystawa jest gotowa do podróżowania po Polsce.

Jaka jest temperatura na Wenus? Jak pachnie Uran? Gdzie są największe cyklony w Układzie Słonecznym? Z czego składa się Merkury? Dotknij powierzchni Księżyca, zobacz „deszcz” na Wenus, eksploruj Marsa, poczuj ciśnienie na Jowiszu, zanurz się w chmurach Saturna, odwiedź odległego Neptuna! Tego wszystkiego dowiesz się z jedynej tego typu w Europie wystawy interaktywnej Misja po Układzie Słonecznym! – w taki sposób reklamują swoją inicjatywę twórcy wystawy zatytułowanej "Misja po Układzie Słonecznym".

Wystawa potrzebuje dość sporej powierzchni. Składa się z kompletu 10 namiotów planetarnych, z których każdy ma od 3 do 5 metrów średnicy. Mamy tutaj: Merkurego, Wenus, Ziemię, Marsa, Jowisza, Saturna, Urana, Neptuna oraz Słońce i Księżyc. Naturalny satelita Ziemi jest dodatkowo przedstawiony w formie 3-metrowej pełnej kuli, którą można na przykład eksponować na dachu budynku, aby wizualnie zachęcać do odwiedzenia wystawy. Ten model Księżyca świeci w nocy od wewnątrz.

Odbiorcami wystawy mogą być różne grupy: dzieci, młodzież, dorośli, seniorzy, rodziny z dziećmi, a także grupy zorganizowane ze szkół i przedszkoli. Twórcy zachęcają do kontaktu planetaria, organizatorów pikników astronomicznych, ale także galerie handlowe chcące uatrakcyjnić swoją przestrzeń.

Wystawa powstała w ramach dofinansowania z Narodowego Instytutu Wolności, ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030. Uzyskała też patronat od „Uranii”.

Stowarzyszenie Polaris OPP to organizacja pozarządowa działająca od 1994 roku przede wszystkim na polu popularyzacji astronomii. Między innymi prowadzi ogólnopolski projekt Ciemne Niebo dotyczący tematyki ochrony naturalnego nocnego nieba przed nadmiernym zanieczyszczeniem sztucznym światłem, Młodzieżową Stację Kosmiczną YSS (specjalnie skonstruowane pomieszczenie symulujące pobyt na stacji kosmicznej, można sprawdzić jak to jest być astronautą), mobilne obserwatorium, pokazy nieba i inne inicjatywy.

Więcej informacji:

 

Autor: Krzysztof Czart

Źródło: Stowarzyszenie Polaris OPP

 

Na ilustracji:

Wizualizacja pokazuje fragment wystawy rozstawionej w galerii handlowej. Źródło: Stowarzyszenie Polaris OPP.

 

 

Reklama