Przejdź do treści

Na AGH o górnictwie kosmicznym

W Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie odbyła się w miniony czwartek 1. Studencka Konferencja Górnictwa Kosmicznego. Organizatorami wydarzenia były koła naukowe: Koło Naukowe Mechaników Górników, AGH Space Systems, KN Skalnik oraz Koło Naukowe Geofizyków  AGH GEOFON.

Była to pierwsza konferencja o tej tematyce zorganizowana w Polsce. W ciągu jej trwania można było posłuchać i podyskutować na tematy związane ze wszystkimi aspektami potencjalnego przyszłego wykorzystania złóż na pozaziemskich obiektach.

Poszczególne prezentacje rozciągały się między wieloma dyscyplinami naukowymi: technikami pobierania i urabiania próbek w warunkach nieważkości, prowadzeniem badań pod kątem parametrów mechaniczno-wytrzymałościowych złóż, szeroko pojętej geologii ciał niebieskich, napędów kosmicznych, możliwej robotyki i automatyzacji w procesach górniczych poza Ziemią, a nawet poruszone zostały aspekty prawne i ekonomiczne takiego potencjalnego przedsięwzięcia.

W konferencji wzięli udział naukowcy, studenci wyższych uczelni oraz pracownicy instytutów badawczych i firm z sektora kosmicznego w naszym kraju. Prof. Tadeusz Przylibski z Politechniki Wrocławskiej opowiadał o górnictwie pozaziemskim, ale… na naszej planecie. Tematykę badań meteorytów kontynuowała Katarzyna Łuszczek, doktorantka z tej samej uczelni.

Tematy związane z charakterystyką komet przybliżył student astronomii Uniwersytetu Jagiellońskiego, związany z Uranią Mikołaj Sabat. Marlena Gołofit z firmy PIAP Space opowiadała o kontrakcie zrealizowanym dla Europejskiej Agencji Kosmicznej, w ramach którego przetestowano maksymalną bezpieczną prędkość, z którą może przemieszczać się zdalnie sterowany łazik do eksploracji Księżyca.

Konrad Pleban ze spółki Scanway opowiedział o projekcie DREAM - odwiertu wykonanego w ramach testowej misji rakiety sondażowej. Gordon Wasilewski z Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk opowiadał o technikach pozyskiwania wody z ciał niebieskich i o tym, dlaczego będzie to potrzebne w przyszłości.

To tylko niektóre z tematów poruszonych na konferencji. Spotkanie swoim patronatem objęli Prorektor AGH pani prof. dr hab. Anna Siwik, Dziekan Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki prof. dr hab. inż. Antoni Kalukiewicz, Dziekan Wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska prof. dr. hab. inż. Jacek Matyszkiewicz, Związek Pracodawców Sektora Kosmicznego, Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Polska Agencja Kosmiczna.

Miejmy nadzieję, że inicjatywa będzie kontynuowana w następnych latach. Bo gdzie jak nie na uczelni historycznie związanej z rozwojem górnictwa dyskutować o jego przyszłości poza naszą planetą.

Więcej informacji:

Na zdjęciu: Logo konferencji. Źródło: SKGK.

Reklama