Przejdź do treści

Na ISS zainstalowano pierwszy z eksperymentów misji IGNIS

LeopardISS wewnątrz modułu Columbus na pokładzie ISS

To historyczny moment – po raz pierwszy w całości zaprojektowana i zbudowana w Polsce technologia została zamontowana w największym laboratorium badawczym na orbicie.

LeopardISS to jednostka przetwarzania danych (Data Processing Unit – DPU), która umożliwia testowanie algorytmów uczenia maszynowego bez konieczności budowania i wynoszenia osobnego satelity. Rozwiązanie zostało w pełni opracowane przez inżynierów KP Labs w Gliwicach i zaprojektowane z myślą o elastycznych eksperymentach AI w warunkach lotu kosmicznego. Jednostka została zainstalowana na platformie ICE Cubes wewnątrz europejskiego modułu ISS – Columbus i będzie zdalnie sterowana z Ziemi. ICE Cubes zapewnia zasilanie, dostęp do danych oraz stałą komunikację, umożliwiając długoterminowe i powtarzalne testy w przestrzeni kosmicznej.

Przygotowana przez KP Labs jednostka przetwarzania danych będzie teraz oczekiwać na przybycie polskiego astronauty Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego, który zgodnie z planem dołączy do załogi stacji za niecałe dwa tygodnie (start misji zaplanowano na 8 czerwca br.). Wtedy też rozpocznie się realizacja eksperymentu LeopardISS w pierwszej polskiej misji naukowo-badawczej na ISS.

Pierwszym zadaniem jednostki będzie walidacja algorytmów trójwymiarowego mapowania terenu opracowanych przez Politechnikę Poznańską. Oprogramowanie to powstało z myślą o przyszłych misjach planetarnych – wspiera autonomiczną interpretację terenu przez łaziki działające na powierzchni Księżyca lub Marsa. Dzięki wykorzystaniu rzeczywistych danych i wykonaniu obliczeń na pokładzie ISS, możliwe będzie sprawdzenie efektywności działania algorytmów w rzeczywistych warunkach orbitalnych.

Eksperyment LeopardISS został wybrany jako jeden z 13 projektów, które znalazły się w programie misji IGNIS – pierwszej w historii Polski inicjatywy zapewniającej dostęp do infrastruktury Międzynarodowej Stacji Kosmicznej dla krajowych projektów badawczych i technologicznych. Misja jest realizowana przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii oraz Polską Agencję Kosmiczną dzięki współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną.

Grafika eksperymentu LeopardISS

 

Opracowanie: Magda Maszewska
Źródło: SPACE AGENCY

Na zdjęciu: LeopardISS wewnątrz modułu Columbus na pokładzie ISS. Fot. ESA/NASA

Reklama