Przejdź do treści

Nadlatują eta Akwarydy

Mapka gwiazdozbioru Wodnika
W końcówce kwietnia na polskim niebie zagościł kolejny rój meteorów - eta Akwarydy. To świetna okazja, by wyjść na zewnątrz i choć przez chwilę popatrzeć w rozgwieżdżone niebo.

Eta Akwarydy to rój meteorów posiadających swój radiant w konstelacji Wodnika. Jest to jeden z ciekawszych rojów, ponieważ liczba zjawisk, jakie możemy dostrzec, w ciągu jednej godziny sięga aż 60! Maksimum tego roju co roku wypada w okolicach 6 maja. Dla tych, którzy się spóźnią nic straconego, bowiem meteory będzie można podziwiać praktycznie do końca maja. Dodatkową cechą tego roju są stosunkowo długie przepiękne smugi, pozostają one na niebie nawet przez "dłuższy" czas.

Warto pamiętać, że rój ten związany jest z najsłynniejszą kometą wszech czasów, czyli z kometą Halleya.

Lokalizacja konstelacji Wodnika nie powinna stanowić większego problemu, aczkolwiek w maju wschodzi on dopiero pod koniec nocy. Osobom nieobeznanych z nocnym niebem polecamy skorzystanie z obrotowej mapki nieba w celu ustalenia położenia tej konstelacji. Gwiazdozbiór graniczy od północy z Rybami i Pegazem, a od południa z Rybą Południową. Najjaśniejszą gwiazdą konstelacji jest Sadalsuud o jasności około 2200 razy większej od Słońca.

Wszystkich Państwa, którzy lubią podziwiać jasne meteory, zachęcamy do obserwacji i fotografii tych przepięknych atmosferycznych zjawisk. Życzymy również pogodnego nieba!

Autor: Adam Tużnik

Na ilustracji:
Mapka gwiazdozbioru Wodnika. Źródło: astrojawil.pl

Reklama