Nadlatują tegoroczne Perseidy!

Perseidy, coroczny rój meteorów, będzie miał maksimum już w najbliższą niedzielę, w noc z 12 na 13 sierpia 2018 roku. Warto poświęcić im ten weekend, tym bardziej że są już teraz widoczne, a ilość zliczeń meteorów wciąż rośnie. Dodatkowo mamy idealne warunki obserwacyjne: 12 sierpnia Księżyc będzie zaraz po nowiu, a przez większą część nocy nie będzie go na niebie!

W czasie trwania maksimum Perseidów mamy szansę dostrzec średnio nawet dwa meteory w ciągu minuty. Będą one zdawały się nadlatywać z konstelacji Perseusza. Perseidy to niewielkie, przeważnie skaliste pozostałości po częściowym rozpadzie komety Swift-Tuttle'a - jej szczątki nadal poruszają się po bliżonej do niej orbicie, powoli się rozpraszając i raz do roku - mniej więcej w połowie sierpnia - przecinają orbitę Ziemi. Widzimy wówczas tak zwany deszcze meteorów.

Warto dodać, że tylko niewielka część materii pozostałej po komecie co roku wchodzi w ziemską atmosferę, rozgrzewając się w niej i w wielu przypadkach rozpadając. Przemieszczający się w powietrzu, rozgrzany meteor jonizuje atmosferę, tworząc świetlistą smugę o długości dochodzącej nawet do kilkudziesięciu kilometrów. Niektóre z meteorów są na tyle duże, że docierają do powierzchni Ziemi.

"Spadające gwiazdy", czyli sierpniowe Perseidy, bywają często określane "łzami świętego Wawrzyńca". Ma to upamiętniać śmierć świętego, która obchodzona jest właśnie 10 sierpnia - czyli mniej więcej w czasie występowania maksimum roju.

Na rysunku: Perseidy zdają się promieniować z jednego obszaru leżącego w pobliżu granicy gwiazdozbiorów Perseusza i Kasjopei. To tak zwany radiant roju meteorów - czyli punkt, z którego wszystkie ich obserwowane świetliste smugi wydają się pochodzić, jeśli moglibyśmy dokładnie prześledzić całe ich trajektorie. W rzeczywistości widzimy je często tylko w ostatnich sekundach, gdy wchodzą w atmosferę Ziemi.
Źródło: NASA

Według specjalistów z NASA w tym roku możemy spodziewać się nawet 150 zliczeń meteorów w ciągu godziny. Tegoroczne Perseidy będą też oczywiście, choć prawdopodobnie dużo mniejszej już ilości, możliwe do zaobserwowania na niebie w drugiej połowie sierpnia. Aby w pełni cieszyć się tym spektakularnym zjaiwskiem, warto udać się poza miasto – tam, gdzie możemy zobaczyć czyste, gwieździste niebo.

Gdzie obserwować Perseidy w Polsce? Oto lista popularnych imprez w tym roku:

Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne w Grudziądzu:
10 sierpnia godz. 21:00-24:00
"Noc spadających gwiazd-Perseidy 2018"

Obserwacje deszczu meteorów oraz polowanie na satelity przelatujące nad Grudziądzem.

Program:
21:00-21:30 - Prelekcja o meteorach i aktualnym stanie nieba (sala kinowa)
21:30-24:00 - Obserwacje nieba przez teleskopy oraz polowanie na Perseidy (taras obserwacyjny, kopuła obserwatorium)
UWAGA: Obserwacje odbędą się tylko przy dobrej pogodzie (małe zachmurzenie lub najlepiej brak chmur).
Wstęp wolny. Bez rezerwacji.

Więcej informacji o imprezach i seansach

Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne - Niepołomice k. Krakowa
"Perseidy 2018 w Niepołomicach"
11 sierpnia od godziny 18:00 do 1:00 nad ranem, Rynek niepołomicki
wstęp wolny!

Centrum Nauki Kopernik w Warszawie
"Noc spadających gwiazd"
12 sierpnia, godz. 21.00
park przy Centrum Nauki Kopernik
wstęp wolny!

Planetarium Wenus - Zielona Góra
"Noc spadających gwiazd" - obserwacje Perseidów i inne atrakcje
12 sierpnia, godz. 20.35
Muzeum Etnograficzne w Ochli k. Zielonej Góry

Obserwatorium Astronomiczne w Truszczynach
"Noc Perseidów"
12 sierpnia - Obserwatorium, od godziny 15.00.
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.
Organizator zapewnia bezpłatny transport busem z Nowego Miasta Lubawskiego, Lubawy i z Rybna. Odjazdy z Rybna (przystanek autobusowy w centrum Rybna) do Obserwatorium: 14.00, 19.15, odjazd z Lubawy (parking przy Urzędzie Miasta) : 15.15, 19.45, odjazdy z Nowego Miasta Lubawskiego (parking przy Zajeździe nad Drwęcą): 15.00, 20.00. Powrót do Rybna: 19.00, 23.00, Powrót do Lubawy i Nowego Miasta Lubawskiego : 14.15, 19.30, 23.30

Obserwatorium Astronomiczne Centrum Astronomii UMK w Piwnicach
"Piknik Spadających Gwiazd"
11 sierpnia - Obserwatorium, od godziny 20.00.
Trzecia edycja Pikniku spadających Gwiazd w Obserwatorium Astronomicznym Centrum Astronomii UMK organizowana przez Fundację Aleksandra Jabłońskiego.
W programie wykłady popularno-naukowe, zwiedzanie obserwatorium z przewodnikiem i wspólne obserwacje nocnego nieba.
Obowiązują zapisy mailowe pod adresem zwiedzanie@astro.umk.pl (niestety brak już miejsc).
Ceny biletów: 20zł/bilet normalny, 15zł/bilet ulgowy (szkolny, studencki, z Kartą Programu Absolwent UMK)
Więcej informacji na stronie internetowej Fundacji i na Facebooku Obserwatorium Astronomicznego w Piwnicach.

Obserwatorium Królowej Jadwigi – Rzepiennik Biskupi
Obserwacje Perseidów oraz warsztaty rakietowe
11 sierpnia - Obserwatorium w Rzepinniku Biskupim

Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne
"Noc spadających gwiazd"
12 sierpnia, wejścia: 21:00, 22:00, 23:00
Maksymalna liczba uczestników w jednym wejściu - 25 osób

Źródło: NASA, informacje prasowe

Na zdjęciu powyżej: Duży Perseid spala się w ziemskiej atmosferze na częściowo zachmurzonym niebie. Zdjęcie wykonano w sierpniu 2013 roku.
Źródło: Jamie Cooper