Przejdź do treści

Nadszedł najlepszy moment na obserwacje Merkurego

W ostatnich dniach września w Polsce panuje najlepszy moment do prowadzenia obserwacji pierwszej planety Układu Słonecznego, jaką jest Merkury.

Każdy z nas zapewne pamięta dzień 9 maja bieżącego roku, kiedy to pierwsza planeta Układu Słonecznego przechodziła na tle tarczy naszej Dziennej Gwiazdy. Po upływie kilku letnich miesięcy znów mamy możliwość podziwiania Merkurego, lecz tym razem tuż przed wschodem Słońca, na porannym niebie.

Pierwsza planeta Układu Słonecznego będzie najlepiej widoczna w ostatnich dniach września pomiędzy 28-30.09. Same obserwacje tego obiektu zalecamy rozpocząć dopiero tuż po godzinie 5:00 nad ranem. Księżyc będzie znajdował się wtedy w fazie około 4% i będzie dobrze widocznym obiektem dopiero przy użyciu lornetki.

Natomiast sam Merkury będzie znajdował się wtedy niedaleko sierpa Księżyca, świecąc dość jasno tuż nad wschodnim horyzontem. Osoby, które posiadają lornetkę lub inny sprzęt optyczny mogą postarać się dojrzeć Merkurego oraz inne szczegóły wokół niego.

Warto również wiedzieć, że pierwsza planeta Układu Słonecznego nie posiada nawet jednego Księżyca a wahania temperatury na jej powierzchni mieszczą się w przedziale pomiędzy −183 °C sięgając nawet 427 °C. Warto również zapamiętać, że planetę tą obserwowano i znano już w Starożytności.

Wszystkim obserwatorom zjawisk zachodzących na niebie, życzymy udanych i pogodnych poranków obserwacyjnych.

Autor: Adam Tużnik

Więcej informacji:
Almanach Astronomiczny na rok 2016 (wersja PDF)
Almanach w wersji na tablety i smarftony

Na ilustracji:
Położenie Merkurego w ostatnich dniach września. Źródło: stellarium.org