Przejdź do treści

Najmniejsza rakieta świata wynosi ładunek na orbitę

img

Zmodyfikowana japońska rakieta sondażowa SS-520-5 w swoim drugim testowym locie osiągnęła orbitę, wynosząc ważącego 3 kg satelitę TRICOM 1R. Zasilana paliwem stałym rakieta stała się najmniejszym systemem, jaki kiedykolwiek wyniósł ładunek na orbitę.

Start odbył się w piątek o 6:03 rano polskiego czasu. Rakieta startowała z położonego na południu Japonii centrum kosmicznego Uchinoura. Po siedmiu i pół minutach lotu rakieta z powodzeniem wypuściła swojego pasażera - studenckiego satelitę standardu CubeSat TRICOM 1R.

Start udał się po roku przerwy od pierwszej próby. 14 stycznia 2017 roku próbowano rakietą SS-520-4 wynieść identycznego satelitę. Po 20 sekundach lotu stracono niestety kontakt z rakietą, a powodem było zwarcie w jednym z obwodów elektrycznych rakiety, które spowodowało awarię systemu telemetrycznego i kontrolnego.

Projekt mierzącej niecałe 10 metrów rakiety powstał na bazie pocisku sondażowego SS-520, który dwukrotnie leciał z ładunkami na trajektorię suborbitalną. Inżynierowie dodali do systemu dodatkowy stopień, który miał umożliwić osiągnięcie 1. prędkości kosmicznej.

Ładunek został wyniesiony na orbitę o wymiarach 191 km na 2010 km i inklinacji 30,9 stopnia. TRICOM 1R został wyposażony terminal komunikacji radiowej z Ziemią i kamerę.

Źródło: JAXA/SFN

Więcej informacji:

Na zdjęciu: Rakieta SS-520-5 w pierwszej fazie lotu z satelitą TRICOM 1R. Źródło: JAXA.
 

Reklama